37-årig dømt for vold og hærværk

NOTITS | KRIMI | 3. FEB • 15:00
NOTITS | KRIMI | 3. FEB • 15:00

Tilbage til 10. september 2025 var en 38-årig mand med bopæl i Allinge på spil i flere tilfælde, som fik ham anholdt.

Den sag var tirsdag for Retten på Bornholm, hvor den tiltalte blev dømt for både vold og hærværk.

Med volden var han tiltalt for at slået en 53-årig kvinde 10. september på et ukendt tidspunkt før klokken 00.30 med knyttet hånd, slået og sparket hende i baghovedet, trukket hende ned af en cirka otte trin lang betontrappe, hvor hun pådrog sig flere forskellige skader i form af buler, blå mærker og hudafskrabninger. Den 37-årige mand endte med ikke at blive dømt for at have slået eller sparket kvinden i hovedet.

I det andet forhold var han tiltalt for at have ødelagt flere ruder i et drivhus og skabte skade for 30.892,50 kroner. Det blev han også dømt skyldig i, og han modtog begge domme.

Dommen lød på tre måneder betinget fængsel med prøvetid på ét år. Inden for seks måneder skal han desuden udføre 80 timers samfundstjeneste, og han skal betale erstatning i begge forhold.

Erstatningen lyder på hele beløbet for skaden på drivhuset og 1.750 kroner til den forurettede kvinde.

ENERGIØEN VEDTAGET

Færdige med Bornholm: 'Bliver nødt til at flytte'
TOPNYHED | ABONNENT

Færdige med Bornholm: 'Bliver nødt til at flytte'

Energiøen har efterladt beboere i Sose i uvished. Efter mandagens aftale står de stadig frusteret tilbage.
Fik nej til boliger: Nu håber Michael på kovending
NYHED | ABONNENT

Fik nej til boliger: Nu håber Michael på kovending

En nyvalgt kommunalbestyrelse og en nyunderskrevet aftale om Energiø Bornholm kan måske puste nyt liv i et ellers dødsdømt projekt ved Bodilsker Skole.
FÅ ABONNEMENT