Malawis vicepræsident fundet død efter flystyrt

11. JUN 2024 • 13:20UDLAND

Et militærfly med Malawis vicepræsident om bord blev mandag meldt savnet. Tirsdag er vraget af flyet fundet.

Vraget fra det fly, der mandag blev meldt savnet med Malawis vicepræsident, Saulos Chilima, om bord, er tirsdag blevet fundet.

Alle flyets ti passagerer er omkommet heriblandt Chilima.

Det fortæller Malawis præsident Lazarus Chakwera ifølge nyhedsbureauet Reuters.

- Flyet er fundet, og jeg dybt bedrøvet og ked af at måtte informere jer om, at det er endt som en forfærdelig tragedie, siger han.

Det nedstyrtede fly blev fundet tirsdag formiddag i forbindelse med en eftersøgnings- og bjærgningsaktion.

Ifølge Chakwera blev flyet fundet totalskadet nær en bjergside i Chikangawa-skoven.

Militærflyet med den 51-årige Chilima om bord skulle oprindeligt have landet i byen Mzuzu, men dårlig sigtbarhed gjorde, at flyet fik besked om at vende om og returnere til hovedstaden Lilongwe.

På et tidspunkt forsvandt flyet fra radaren, og luftfartsmyndighederne kunne ikke få kontakt til det. Umiddelbart efter blev rednings- og bjærgningsaktionen iværksat.

Blandt de øvrige ni omkomne passagerer var også Malawis tidligere førstedame Shanil Dzimbiri, der var gift med den tidligere malawiske præsident Bakili Muluz.

Saulos Chilima blev første gang valgt som vicepræsident i 2014. Han blev inden sin død anset som en potentiel kandidat ved det kommende års præsidentvalg i Malawi.

I 2022 blev Chilima ifølge AFP frataget al sin politiske magt, efter at han blev anholdt og anklaget for svindel i forbindelse med en skandalesag, der involverede en britisk-malawisk forretningsmand.

I maj droppede en malawisk domstol anklagerne efter gentagne retsmøder i sagen.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT