13 formodede kartelmedlemmer dræbt under skudveksling i Mexico
13 personer er dræbt i skudveksling med betjente i Sinaloa. Ni bortførte personer er blevet befriet.
13 personer, der formodes at være medlemmer af et narkokartel, er mandag blevet dræbt i en skudveksling med sikkerhedspersonale i den mexicanske delstat Sinaloa.Det skriver Mexicos sikkerhedsminister, Omar Garcia Harfuch, natten til tirsdag dansk tid i et opslag på det sociale medie X.
Ifølge ministeren var betjente på patrulje i kommunen Guasave, da en gruppe bevæbnede mænd, der gemte sig under en bro, åbnede ild.
Det fik også betjentene til at affyre flere skud mod mændene.
Efter skudvekslingen blev fire personer desuden anholdt, mens myndighederne fandt frem til og befriede ni personer, der var blevet bortført af kartellet.
Betjentene har desuden beslaglagt syv køretøjer, samt våben og taktisk udstyr, skriver Harfuch.
Delstaten Sinaloa har i mere end et år været hårdt plaget af en åben konflikt mellem to rivaliserende fraktioner af det magtfulde Sinaloa-kartel.
Narkokartellet, der deler navn med delstaten, er et af de største og mest voldelige i Mexico.
Konflikten opstod, efter at Ismael "El Mayo" Zambada, der er medstifter af kartellet, blev anholdt i USA i juli 2024.
Det menes, at den interne strid er mellem medlemmer, der støtter Ismael "El Mayo" Zambada, og medlemmer, hvis loyalitet ligger hos "El Chapo" og hans sønner.
Joaquín "El Chapo" Guzmán var gennem mange år en ledende skikkelse i Sinaloa-kartellet.
Efter flere succesfulde flugter fra fængsler i Mexico blev Guzmán i 2017 udleveret til USA. Her fik han senere en livstidsdom for narkohandel, hvidvask og drab.
Siden konflikten mellem de to fraktioner brød ud, anslås det, at mindst 1700 mennesker er blevet dræbt. Blandt de døde er 57 mindreårige.
Lige knap 2000 mennesker er desuden blevet meldt savnet.
/ritzau/AFP
