Resultaterne i ligaen kostede Thomas Frank jobbet
Tottenham var indstillet på at give Thomas Frank tid til at bygge op. Danskeren fik mindre end otte måneder.
Da Tottenham ansatte Thomas Frank som cheftræner, var det med henvisning til hans stærke arbejde i Brentford.Brentford spillede modigt, struktureret og uden frygt under Frank, der blev anerkendt som en moderne leder med blik for både data, relationer og udvikling.
Thomas Frank var en procestræner. Det startede ikke prangende med en enkelt sejr i de første ti kampe i spidsen for Brentford.
Men klubben ville give ham tiden. Og gjorde det. Med en oprykning som gevinst. Thomas Frank førte klubben fra den næstbedste engelske række til en solid position som fast inventar i Premier League.
Det var den procestræner, Tottenham købte ind på, da klubben i sommer ansatte danskeren og udstyrede ham med en kontrakt til sommeren 2028.
- I Thomas Frank har vi ansat en af de mest progressive og innovative trænere i fodboldverdenen. Han har en god statistik med spiller- og trupudvikling, lød det dengang i pressemeddelelsen fra Tottenham.
Tottenham ønskede mindre kaos og mere retning efter en svingende sæson under manager Ange Postecoglou.
Australieren vandt Europa League, men i den hjemlige liga sluttede den store londonklub på en 17. plads - lige over nedrykningsstregen, om end der var 13 point ned til den ultimative fiasko.
Franks otte måneder i Tottenham blev på mange måder en kopi med succes i udlandet, men med svingende resultater hjemme i England.
I Brentford var han med til at bygge klubben op indefra. Tottenham ville også gerne give Frank tiden. Men gjorde det ikke.
Frank fik ellers en fin begyndelse på Tottenham Hotspur Stadium. Tottenham indledte sæsonen med sejre over Burnley og Manchester City. Londonklubben lå pænt til i tabellen i kampen om de europæiske pladser.
Processen så ud til at gå hurtigere end ventet, men som efterår blev til vinter, blev spørgsmålstegnene sat ud for Thomas Franks navn.
Uroen ulmede, og efter et nederlag til byrivalerne fra Chelsea gik forsvarsspiller Djed Spence og viceanfører Micky van de Ven direkte forbi og ignorerede deres danske chef, mens de gestikulerede utilfredshed på vej ned mod omklædningsrummet.
- Jeg synes, det er en lille ting. Micky van de Ven og Djed Spence gør alt, hvad de kan, sagde Thomas Frank efterfølgende om episoden ifølge britiske BBC. Han understregede, at han ikke så det som et problem.
Også på tribunerne spredte der sig en utilfredshed med den danske manager. Og utilfredsheden tog til i styrke.
Nogle af fansene tog aldrig Franks fodbold til sig. Undervejs var der kampe med for få afslutninger på mål til at underholde hjemmebanepublikummet. Sejre var der heller ikke nok af på eget græs.
To gange kunne fansene gå glade hjem fra Tottenham Hotspur Stadium efter en ligasejr.
Det hjalp bestemt ikke på danskerens popularitet blandt fansene, at han inden en kamp i Premier League gik ud på banen med et Arsenal-papkrus i hånden. Arsenal, der er den evige rival til Tottenham.
I Champions League så det anderledes ud. Franks hvidblusede spillere præsterede at spille sig direkte videre gennem en fjerdeplads i ligaspillet.
Franks problem var, at spillet i England krakelerede sideløbende med de flotte europæiske resultater.
Undervejs har Thomas Frank stået stand i pressen med brystet fremme.
- Det er en løbende proces, har Thomas Frank siden i sommer sagt om sit arbejde i Tottenham.
I et af sine sidste interviews var han sikker på, at han ville stå i spidsen for sit hold i den næste kamp mod rivalerne fra Arsenal senere i februar. At han ville få den tid, som Tottenham havde hentet ham ind til at få.
Det fik han ikke.
Tottenham understregede i forbindelse med fyringen, at klubben har været fast besluttet på at give Frank den tid og støtte, der var nødvendig.
- Men resultater og præstationer har fået bestyrelsen til at konkludere, at på nuværende tidspunkt er en ændring nødvendig, lød det fra Tottenham.
Den 52-årige træner efterlader Tottenham i en kamp for overlevelse med fem point ned til nedrykningsstregen.
/ritzau/
