Anføreren får ny lang kontrakt i Odense Håndbold
Maren Aardahl har været i Odense siden 2021 og har nu papir på at kunne fortsætte på Fyn til 2029.
Odense Håndbold er ved at ruste sig til de kommende år.For nylig fik klubben papir på flere års samarbejde med Mie Højlund, en af holdets største stjerner, og torsdag har klubben præsenteret en kontraktforlængelse med sin anfører.
Norske Maren Aardahl har således underskrevet en ny aftale, som løber helt frem til 2029. Det skriver Odense på sin hjemmeside.
- Ud over at være holdets anfører så er Maren også en, der går forrest i sit spil, hvor hun bringer en enorm ro og stabilitet, defensivt såvel som offensivt.
- Sportsligt står vi rigtig stærkt med denne forlængelse af Maren, som gennem de seneste år har udviklet sig til at være en af verdens bedste på sin position, siger direktør Lasse Honoré.
Maren Aardahl har været i Odense siden 2021 og ser ingen grund til at afprøve andre græsgange.
- Klubben er en af de bedste i Europa og har store ambitioner, hvilket har været afgørende for mit valg. Samtidig har min kæreste og jeg det rigtig godt her, hvor vi har skabt både netværk og gode bekendtskaber gennem de fem sæsoner, jeg har spillet her, siger Maren Aardahl.
Den 31-årige stregspiller er en fast bestanddel af Norges landshold.
/ritzau/