AGF's nye stadion risikerer yderligere forsinkelse

10. OKT 2025 • 07:36SPORT

AGF's nye hjemmebane kan muligvis først tages i brug i august 2027, viser et notat ifølge Jyllands-Posten.

Stadionbyggeriet i Aarhus, der skal huse Superligaens aktuelle førerhold, risikerer endnu en forsinkelse.

Oprindeligt var planen, at AGF kunne tage det i brug i sommeren 2026, men det blev senere skubbet til december 2026 og siden til marts 2027.

Men et notat fra Kongelundens Sekretariat, som håndterer stadionprojektet for Aarhus Kommune, viser ifølge Jyllands-Posten nu, at man arbejder med muligheden for, at det først bliver i august 2027.

- Den økonomiske konsekvens af en mulig forsinkelse vurderes at ligge mellem 5 og 45 mio. kr., svarende til et spænd mellem en marginal forsinkelse og en forventet maks.-forsinkelse på seks-otte måneder, lyder det i notatet.

Ifølge Jyllands-Posten regner man det værst mulige scenarie ud fra den tidsplan, der hed december 2026, og derfor kan man altså nå op på i alt et års forsinkelse.

Projektlederen i Kongelunden slår dog fast, at man fortsat sigter efter marts 2027, og det er også AGF-direktør Jacob Nielsens forventning, at klubben kan tage stadion i brug der.

AGF har takket være mobiltribuner haft midlertidigt til huse i Vejlby i hele 2025.

Efter at have vundet åbningskampen fik AGF efterfølgende blot én sejr i de næste seks kampe i Vejlby.

I denne sæson er det til gengæld blevet til 13 af 18 mulige point i Vejlby, og AGF holder landskamppause med fire point ned til FC Midtjylland og fem point ned til FC København og Brøndby.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT