MobilePay-brugere kunne opleve forsinkelser i overførsler
21. APR 2025 • 17:42 • ERHVERV/POLITIK
Betalinger via MobilePay kunne mandag vises med forsinkelse på modtagerens konto. Problemet er løst.
Nogle brugere af betalingstjenesten MobilePay har mandag eftermiddag kunnet opleve forsinkelser i forbindelse med overførsler.Omkring klokken 17.30 oplyser Danske Banks presseafdeling til Ritzau, at problemet er løst.
Tidligere dukkede der en meddelelse op i MobilePays app, hvor der stod, at problemerne kunne betyde, at betalinger blev vist med forsinkelse på modtagerens konto.
Mads Allingstrup, pressechef i betalingsvirksomheden Vipps MobilePay, uddybede over for Ekstra Bladet, at det skyldtes et problem hos en leverandør.
Der er ingen risiko for, at pengene "går tabt", hvis man har modtaget en overførsel, understregede pressechefen.
Den populære betalingsløsning blev lanceret i 2013 og har i dag mere end 4,5 millioner brugere i Danmark.
/ritzau/
SENESTE ERHVERV/POLITIK
3. JUN 2025 • 16:05 • ERHVERV/POLITIK
Enhedslisten: Danmark og Nato skal afvise Trump-diktater om forsvar3. JUN 2025 • 14:06 • ERHVERV/POLITIK
EU-parlamentsformand forventer succes og resultater fra Danmark3. JUN 2025 • 12:36 • ERHVERV/POLITIK
Parlamentsformand: Klima er blevet fortrængt af andre dagsordenerMESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)
1. JUN 2025 • 22:42 • ERHVERV/POLITIK
Borgerlige partier vil give skoleledere ret til at smide elever ud2. JUN 2025 • 13:38 • ERHVERV/POLITIK
Forsvarsministeriet får skarp kritik for manglende vedligehold2. JUN 2025 • 07:17 • ERHVERV/POLITIK
Luftfartsselskaber forventer færre rejser efter usikker start på 20252. JUN 2025 • 08:07 • ERHVERV/POLITIK
Dansk kapitalforvalter åbner fond med europæiske forsvarsaktier