Hundredvis af børn valfarter til juleby

Hundredvis af børn valfarter til juleby
Gymnastiknisserne er et stort tilløbsstykke.
FAMILIE | Torsdag 7. december 2023 • 05:30
Af:
Tekst
foto: Sarah Thun Kristensen
FAMILIE | Torsdag 7. december 2023 • 05:30

Det er en tradition, at man i Aakirkeby inviterer alle øens børnehaver og vuggestuer forbi til julehygge i byen. Den invitation takkede mange børn begejstret ja til.

Det vrimler med rækkevis af børn i tykke og farvestrålende flyverdragter, med røde nissehuer eller elefanthuer, røde næser og varme fingre i vanterne.

Det er nemlig en kold dag i Aakirkeby, men til gengæld lægger sneen et magisk og stemningsfyldt bagtæppe for dagens julerier.

Onsdag er en syv-otte busser ankommet til byen propfyldte med glade børn fra øens børnehaver og vuggestuer. De går nysgerrige rundt med deres voksne og ser med store øjne på de store nisser, juletræer, en iglo og julemandens kane, der står proppet med gaver på Smedetorvet.

I Pebernøddeslottets døråbning for enden af torvet står Gerd Ipsen. Hun er i dagens anledning klædt i julerødt fra top til tå, og som nissemor byder hun velkommen til 23 børn fra Gudhjem Børnehave og Vuggestue.

– Det kan godt blive ret intenst.

Nissemor når kun lige at advare Tidendes udsendte, inden børneflokken lidt tøvende og meget nysgerrigt invaderer det lille slot, hvor rygtet vil, at man kan få en pose pebernødder.

De mange børn sætter sig på små taburetter rundt om de rød- og hvidternede duge, og de få, der ikke når at få en taburet, står tappert ved siden af og afventer, mens der deles brune papirposer med pebernødder ud til alle de små, som i en fart får hevet vanterne af, så fingrene kan nå ned i posen og fiske de krydrede kager op.

– Der er også til de voksne, fortæller nissemor, og mens der proppes pebernødder i munden, får alle børnene også et badge som minde om oplevelsen i Aakirkejuleby, før de muntert synger 'kender du den om Rudolf', inden festen fortsættes ude i den friske luft, og der gives plads til den næste gruppe af børn i Pebernøddeslottet.

Pebernødderne har en række frivillige bagt i mandags, og udenfor slottet er den næste flok friske børn på vej med retning mod slottet. Undervejs laves der sprællemænd og hoppes rundt, for der er ikke noget, der giver energi som tanken om en rigtig julesmåkage, der venter hos nissen.

Gerd Ipsen er nissemor, og hun deler pebernødder ud på slottet på torvet. 


50 frivillige året rundt

Der har været gang i Aakirkejuleby både tirsdag og onsdag i sidste uge og igen i denne uge, og det er Sydbornholms Turist- og Erhvervsforening, som i samarbejde med Rudolfklubben og borgerforeningen i Aakirkeby arrangerer buskørsel for de mange børn, der ankommer i løbet af de fire dage.

– Det er os, der står for busserne, men så betaler de forskellige institutioner selvfølgelig en lille skærv for at komme med. Det er sådan, vi har gjort i mange år, fortæller en julemand, som går rundt med en skinnende guldklokke og spreder god stemning.

Inde bag det hvide skæg gemmer Benny Lund sig. Han er en af tre julemænd, som går rundt og skaber liv i julebyen, mens børnene er på besøg. Udover julemændene er der syv andre frivillige - både i kirken, på Kanns hotel og i Pebernøddeslottet.

Benny Lund er selv pensionist, og så er han en del af Rudolfklubben, som står bag opstilling, nedtagning og vedligeholdelse af de mange julekonstruktioner, der fylder godt op i bybilledet for tiden.

Han har været frivillig og leget julemand i mange år, og for ham er det blevet en herlig tradition at modtage børn fra hele øen i december måned.

– Du må ikke hænge mig op på det, men jeg vil tro, at der i løbet af alle de fire dage kommer mellem 850 og 870 børn forbi, og så har de jo alle voksne med, så det er nok mellem 1000 og 1100 mennesker, fortæller han begejstret.

Som en del af Rudolfklubben mødes han med de andre hver torsdag - hele året rundt. Her males der nisser, julepynten vedligeholdes og der bygges nye skægge anordninger, der kan give både børn og voksne et smil på læben. Og så er der selvfølgelig også flere arrangementer i sommermånederne som også tager tid.

– Vi er pensionister allesammen, så vi får en kop kaffe, og så sidder vi og hygger os. Det er vores fællesskab, og der er altid nogen, der er i gang, fortæller han.

Til opstilling og nedtagning af julebyen har de dog som regel sat alle sejl ind på at finde flere frivillige, så det kan ske på et overskueligt antal dage.

– Alene toget dér har taget to dage at stille op, fortæller han og gestikulerer mod det elektriske tog, der kører rundt på skinnerne midt på torvet.

Benny Lund er en af de frivillige julemænd, der går rundt i byen. 

Gymnastiknisserne

Ved toget står en lille flok børn fra Naturbørnehaven Lillemyr og jubler, da toget drejer rundt om hjørnet og nærmer sig.

Der skal kigges grundigt efter, når det passerer - for tænk, hvis der er nogle spændende ting inde i togvognene, som børnene måske ikke har set ved første øjekast.

– Det er jo lidt hygge her op til jul at komme forbi og se alt det, der er stablet på benene, fortæller Lasse Munk, som er børnehaveleder.

Han fortæller, at det er blevet en decembertradition, som er nem at hoppe med på, fordi børnehaven hvert år får en mail, som man kan melde ja eller nej til. På den måde er det allerede planlagt, og det koster ikke så meget, at der skal prioriteres mellem eksempelvis det og Hjerternes Fest, som løber af stablen i Nexø i næste uge.

Fra Eskildsgade myldrer en flok børn op, og da de får øje på et par nisser, som laver akrobatik på en metalstang på hjørnet af Torvegade, jubler de begejstret.

– Se! Der er gymnastiknisserne, genlyder det i byen.

Netop gymnastiknisserne er da også et tilløbsstykke, der kan fange adskillige grupper af børns interesse i lidt længere tid, for hvor længe kan den store nisse mon holde sig selv i armene, inden han slår en kolbøtte over stangen og kan starte på ny? Der tælles ivrigt ned, og børn og voksne bliver enige om, at han må være godt træt i armene efterhånden.

Længere nede ad gaden i festsalen på Kanns Hotel er der fuld gang i julestemningen.

Her er der mulighed for at komme indenfor og få varmet de kolde næser, og der diskes op med mandariner, æblejuice og julesange. En flok børn løber i fuldt firspring rundt om det lille juletræ, som er pyntet med lys og festlige farver.

– .. og julen varer lige til påske... og så den anden vej, bliver der råbt fra keyboardet.

Alle børnene drejer en omgang og løber nu den modsatte vej rundt om træet. Efter en kort pustepause sættes der gang i fællessangen med Søren Banjomus.

En lille udbrydergruppe står og danser for sig selv ved siden af træet, og efterhånden som det bliver for varmt med flyverdragt og hue inde i salen, trækker grupperne en for en ud i snelandskabet igen.

– Bare det altså snart var jul, bliver der ivrigt sunget.

Det er allerede jul i Aakirkeby.

Så er der pebernødder til alle - også til de voksne.

 

Sprællenisserne på Smedetorvet blev hængt op for første gang sidste år. 

 

Der bliver sunget for med smil og begejstring.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT