Thomas Howalt sammen med sin mor. Han har ikke megen forståelse for, at hun ikke kan få sin reelle dødsdato på dødsattesten. Privatfoto
Underbemanding
– Vi havde så et møde cirka en måned senere med en overlæge fra kirurgisk afdeling, som forklarede, at rent juridisk er det sådan, at når først, det er registreret, så bliver det dét tidspunkt, der er gældende. Så vidt, jeg forstår, er det sådan, at den døde skal tilses, hvorefter der skal gå lidt tid, og så skal vedkommende tilses igen for, at man kan være sikker på, at der er tale om et dødsfald. Jeg forstår også godt dispositionen med, at man siger, at det må være de levende, vi først og fremmest kigger på, hvis man mangler personale, men jeg finder ikke desto mindre hele situationen urimelig.
– Under vores møde med overlægen siger hun, at det er da totalt uheldigt, og det har de aldrig hørt om før og så videre – og så trak jeg mig fra mødet, som jeg ikke mente førte nogen steder hen, siger Thomas Howalt.
Han forstår ikke, at der tilsyneladende er blokeret for, at man kan ændre på oplysningerne i den database, hvor et givet dødsfald er blevet registreret.