– Der står ikke noget på hjemmesiden, som vi ikke kan holde, og vi har bevidst ikke brugt nogle billeder med sne på, for der er ingen snegaranti her, fortæller hun.
Hun underkender dog ikke, at det kan føre til skuffelse, hvis folk rejser til Bornholm i januar eller februar og forventer, at det bliver ligesom da de var på sommerferie.
– Der er altid en risiko for, at folk bliver skuffede - sådan er det også, hvis man kommer til en lukket strandkiosk i oktober måned, forklarer hun.
Hun understreger, at det i første omgang er november og december, der er fokus på, og de oplever, at der er en villighed fra de bornholmske virksomheder til at holde vinteråbent, og det vil de hos Destination Bornholm gerne understøtte. Dog er det ikke alle forretningsdrivende, der er i besiddelse af lokaler, der er egnede til vinterdrift.
– Vi tager det i små bidder, og folk skal lige vænne sig til at sæsonen er længere, inden vi kan begynde at se på januar og februar. Det bliver for ambitiøst at satse på hele året rundt med det samme. Det tror vi ikke, Bornholm er klar til endnu, fortæller hun.
Skulle der så ikke hellere stå, at Bornholm har åbent i efteråret og til jul på hjemmesiden?