Turismen i vinterhi: 'Det er nogle grimme måneder'

Turismen i vinterhi: 'Det er nogle grimme måneder'
Grå er lig med lukket – og der er meget gråt i de bornholmske bookingsystemer denne vinter.
TOPNYHED | ERHVERV | Fredag 6. januar 2023 • 05:30
TOPNYHED | ERHVERV | Fredag 6. januar 2023 • 05:30

Julen er ovre, og de mørke vintermåneder har taget over. På trods af et fængende mantra om en vinteråben ferieø, har de korte dage sendt badehoteller, gourmetrestauranter og turister i vinterhi. Destination Bornholm vil spise elefanten i bidder, og mener ikke, at vinterøen er oversolgt.


Bornholm er kendt for sin høje koncentration af lækre madoplevelser, små butikker, havneliv, lange havstrækninger og skønne lokationer, hvor man kan checke ind og lade batterierne op i smukke omgivelser.

Men når kalenderen passerer nytår og årets første lange måneder med korte, kolde dage sætter ind, er de færreste restaurationer og hoteller åbne.

– Har lige kørt gennem Gudhjem. Alt er lukket og mørkt. Ej ok, en tøjbutik og et glaspusteri havde måske åbent, skriver en bruger på Facebook, da Tidende spørger om Bornholm er åbent hele året rundt.

– Det har man jo snakket om flere gange før, uden det er blevet til noget og kun blevet ved snakken, skriver en anden, som tydeligvis heller ikke giver meget for Bornholm som vinterdestination.

Sådan bliver den imidlertid solgt på hjemmesiden hos Destination Bornholm, som skriver at "Bornholm har åbent om vinteren". Det mantra kommer vi tilbage til senere.

Vinterlukket var en god beslutning

På Melsted Badehotel lukkede de nemlig ned i efteråret, og de åbner først hotellets døre igen den 30. april. Sådan har det været siden hotellet blev købt i 2021, og de nuværende ejere har endnu ikke forsøgt at holde vinteråbent.

– Vi skal lige lære, hvordan det hele virker, og finde ud af hvilke bygninger, der er isolerede og hvilke der ikke er, fortæller Ajaja Kofoed-Nørgaard, som er hotelchef på Melsted Badehotel.

Beslutningen om at holde vinterlukket blev taget på baggrund af erfaringer fra tidligere ejere, og da hotellet var velfungerende ved overtagelsen, så de nye ejere ikke nogen grund til at gamble med nye åbningstider.

– Det er helt klart om sommeren, vi tjener flest penge, og der havde det været uklogt at kaste os hovedkulds ud i vinteråbent. Og vi er jo blevet bekræftet i, at det var en god beslutning, for siden da er der sket alt muligt med inflation, energipriser og den slags, forklarer hun.

Selvom der er klart flest gæster om sommeren, håber Ajaja Kofoed-Nørgaard, at sæsonen med tiden kan udvides, og badehotellet kunne godt tænke sig at holde mere åbent i fremtiden.

Hotelchefen bakker op om visionen om Bornholm som feriedestination hele året.

– Jeg tror, at det er realistisk, for Bornholm er jo lige så smuk, når det virkelig rusker i havet på Melsted strand, men vi skal bare være sikre på, at vi kan holde vores forretning kørende, fortæller hun.

Hun har dog svært ved at forestille sig, at badehotellet skulle holde åbent hele året rundt.

Lokalt engagement er vigtigt

På Brogade i Nexø holder Paulie Melnyk åbent fem ud af syv dage om ugen hele året rundt i caféen Holmer. Hans projekt er at skabe et lækkert sted for de fastboende, men det er ikke så nemt at få bornholmerne ud af husene, når kalenderen viser januar.

– Det er ikke fordi, jeg klapper i hænderne over, hvordan årets første dage er forløbet, fortæller han.

Hvor en åben dør er nok til at trække masser af gæster indenfor om sommeren, kræver det nu en aktiv indsats at trække de fastboende af huse. Det vil han blandt andet gøre med events, der kan lokke folk ind på caféen.

– Vi vil gerne have de lokale til at ændre vaner, så de tager mere ud. Ikke kun i sommerhalvåret, men også om vinteren. Lige nu kan vi ikke tjene en fuldtidsløn på caféen, men vi vil gerne blive ved med at holde åbent, så der er noget at komme efter, og så det bliver en bæredygtig forretning.

Han tror fuldt og fast på, at Bornholm kan blive en feriedestination hele året rundt, men han er klar over, at det er en lang proces, som måske involverer halvdårlig omsætning og lokalt engagement.

– Rom blev ikke bygget på en dag, og på samme tid tager det jo tid for folks syn på Bornholm at ændre sig. Men hvis der var flere turister om vinteren, så var der nok også flere, der ville holde åbent, gætter han.

Men turisterne kommer vel ikke, hvis der ikke er åbent?

– Nej, det er en en hårfin balance, hvor længe man har lyst til at halte igennem, hvis det nu ikke fungerer, spekulerer han.

– Derfor er det også ekstra vigtigt, at man støtter lokalt, for de store kæder skal nok klare sig, men hvis man vil have diversitet, så må man bakke op.

 

Paulie Melnyk har haft nogle stille dage på Holmer siden årsskiftet, men han håber, at de lokale snart kommer ud af hjemmene og bakker op. Arkivfoto: Berit Hvassum 

 

Nogle grimme måneder

Hos Pakhuset i Svaneke annoncerede de i slutningen af sommeren, at de ville holde vinteråbent i weekenderne med gode tilbud på danske retter, men for at starte forsigtigt ud, valgte de at starte ud med en udvidet sæson til og med uge 49.

I januar, februar og marts går man derfor forgæves, hvis det er der, man søger efter søndagstilbud.

– Vi tror på, at der er grundlag for en større turismetilslutning i vinterhalvåret, og derfor har vi valgt at gå lidt imod strømmen ved at holde åbent indtil jul, men vi vil gerne starte forsigtigt ud, og ikke knække nakken på det, forklarer Frederik Borup, som er restaurantchef på Pakhuset.

– Det er nogle rigtig grimme måneder at holde åbent i, fordi vi har restaurant i nogle gamle bygninger, som koster mange penge at varme op, og vi holder åbent i de dyreste timer, fortæller han.

Mens det derfor er på tegnebrættet at udvide sæsonen med efterårsåbent igen i år, er det dog ikke tanken, at der skal udvides med flere vintermåneder lige foreløbig. Vinteren giver nemlig mulighed for at afvikle ferie, sende medarbejdere på kursus, og have tid til at sætte i stand og renovere.

– Og vi skal også kunne tilbyde vores ansatte nogle timer og have noget, der driftsmæssigt kører rundt, understreger han.

At Bornholm en dag skal være en feriedestination hele året rundt hilser han velkommen, men det skal ske i et tempo, hvor de forretningsdrivende kan være med.

– Vi vil meget gerne bidrage til mere vinterturisme, og nu er vi relativt nye ejere af Pakhuset, så vi har slet ikke prøvet at holde vinteråbent før, men der blev virkelig taget godt imod det, og vi er meget positive, fortæller han.

For nu er det dog ikke planen, at der skal være helårsåbent på Pakhuset, og både energikrise og mange andre ting, der sker ude i verden gør, at det er svært at forudsige, hvordan den kommende sæson ser ud.

Tager det i små bidder

Tilbage til Destination Bornholms hjemmeside, hvor man kan læse, at "Bornholm har åbent om vinteren". Den overskrift kan de stå fuldstændig inde for, fortæller Helle Mogensen, som er presseansvarlig på Destination Bornholm.

– Der står ikke noget på hjemmesiden, som vi ikke kan holde, og vi har bevidst ikke brugt nogle billeder med sne på, for der er ingen snegaranti her, fortæller hun.

Hun underkender dog ikke, at det kan føre til skuffelse, hvis folk rejser til Bornholm i januar eller februar og forventer, at det bliver ligesom da de var på sommerferie.

– Der er altid en risiko for, at folk bliver skuffede - sådan er det også, hvis man kommer til en lukket strandkiosk i oktober måned, forklarer hun.

Hun understreger, at det i første omgang er november og december, der er fokus på, og de oplever, at der er en villighed fra de bornholmske virksomheder til at holde vinteråbent, og det vil de hos Destination Bornholm gerne understøtte. Dog er det ikke alle forretningsdrivende, der er i besiddelse af lokaler, der er egnede til vinterdrift.

– Vi tager det i små bidder, og folk skal lige vænne sig til at sæsonen er længere, inden vi kan begynde at se på januar og februar. Det bliver for ambitiøst at satse på hele året rundt med det samme. Det tror vi ikke, Bornholm er klar til endnu, fortæller hun.

Skulle der så ikke hellere stå, at Bornholm har åbent i efteråret og til jul på hjemmesiden?

– Vi holder ikke nogen for nar eller oversælger. Tværtimod kan man kigge i kalenderen og se, hvad man kan forvente, når man kommer på ferie i de måneder.

Med hensyn til de forretningsdrivende, som gerne vil bakke op om at der skal holdes åbent hele året rundt, men som ikke nødvendigvis selv drømmer om at holde åbent i årets første måneder, så kan hun godt se, at der er en udfordring.

– Det er jo lidt hønen og ægget. Det tager tid, men vi skal være sammen om det, og så kan man heller ikke komme udenom, at det har været tre svære år med corona og energikrise, men vi er på vej, fortæller hun.

På Tidendes opslag på Facebook skriver direktør for Destination Bornholm, Pernille Lydolph, at der foreløbig er skabt en vækst på 150 procent målt på kommercielle overnatninger, og hos Bornholmslinien oplyser de, at mængden af trafik frem og tilbage i januar og februar har været stigende i løbet af de seneste år.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT