Slut med Expert på Bornholm

Slut med Expert på Bornholm
Punkt1 og Expert i Rønne. Arkivfoto: Berit Hvassum
ERHVERV | 2. JUN • 13:25
ERHVERV | 2. JUN • 13:25

Expert og Punkt1 bliver lagt sammen under ét brand. På Bornholm er der ikke lagt op til store ændringer, lader det til.

Det er snart slut med at gå i Expert i Rønne og Nexø for at købe elektronik. Fra september kommer butikkerne, der hidtil har kørt et parløb med Punkt1, til udelukkende at hedde Punkt1. Men man kan stadig handle radioer, tv og så videre.

Det oplyser Power A/S, der ejer Punkt1 og Expert, efter en afstemning, hvor sammenlægningen af de to kæder blev stemt igennem af ledelse og franchisetagere.

Ændringen sker for at skabe enkelthed for kunderne, og så kommer kæden også til at stå stærkere på et marked i heftig udvikling, lyder det i en pressemeddelelse:

– Vi har set en voldsom udvikling i både elektronik- og hvidevarebranchen igennem især de seneste 10 år, hvor produkterne er blevet langt mere integrerede med wi-fi i husholdningsprodukter og udviklingen af Smart Home-teknologi. Samtidig tilbyder de fleste af vores butikker allerede nu både elektronik og hvidevarer, og derfor er det ikke længere relevant med to separate brands. Så det her er et helt naturligt next step, siger Simon Frølich, direktør for Expert og Punkt1.

De Punkt1-butikker, der indtil nu kun har forhandlet hvidevarer, kommer fra 1. september også til at tilbyde kunder at bestille og afhente elektronik. I de nuværende Expert-butikker vil kunder derimod få adgang til hvidevarer, når der kommer nyt navn på facaden.

Sidst, men ikke mindst, sker der ingen ændring i de butikker, der i dag har Expert og Punkt1 under samme tag - andet end et nyt skilt på facaden - hvilket er konstellationen i både Rønne og Nexø.

Der er 34 butikker i Danmark.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT