Rejsegilde hos Rema 1000: 13.000 mursten og pølser

Rejsegilde hos Rema 1000: 13.000 mursten og pølser
Købmand Niclas Janum Fuglsang kunne allerede i november se sin nye forretning tage form. Foto: Søren Strandman-Møller
ERHVERV | 2. FEB • 15:30
ERHVERV | 2. FEB • 15:30

Så er der rejsegilde hos Rema 1000 på Gartnervangen.

Spar appetit op til den 7. februar. For det er Store Pølsedag i Rønne. Her holder Rema 1000 på Gartnervangen rejsegilde, men der er mulighed for forfest.

– Jeg er klar til at servere 1.000 pølser fra klokken 14, men bornholmerne kan jo starte med at spise hos Harald Nyborg, der allerede serverer pølser fra klokken 11, når de åbner, siger købmand Niclas Janum Fuglsang.

Gartnervangens købmand er en glad mand. For nu begynder det for alvor at ligne noget med udbyggeriet, der skal gøre butikken 37 procent større.

– Håndværkerne er på tre uger næsten blevet færdig med at lægge de 13.000 mursten, og det går rigtig godt med byggeriet. De seneste 14 dage er der visuelt sket rigtig meget, hvor der også blevet støbt fundament, lavet vægge, og nu er de næsten færdige med at opsætte spær, siger købmand Fuglsang.

Underkapacitet kræver bestillingstalent

Indtil videre har hverken kunder eller ansatte mærket meget til byggeriet, da butikken endnu ikke er forandret indvendig.

Men om lidt skal man måske smide en lille smule mere tålmodighed op i indkøbsvognen.

– Der kommer nok nogle små ændringer det næste stykke tid, men vi kommer til at holde åbent helt normalt til ugen efter påske, siger han. Og sortimentet bliver der ikke pillet ved. Det kommer til gengæld til at give nogle udfordringer for personalet.

– Vi bliver hårdt ramt de næste måneder, da vores lager bliver drastisk reduceret. Det betyder også noget i forhold til, hvordan vi kan bestille varer hjem, men jeg har et dygtigt hold, så det er jeg ikke utryg ved, siger Niclas Janum Fuglsang.

Hellere lukket end kaos

Købmanden vil dog hverken byde kunder eller de ansatte det rene kaos, og derfor har han taget en drastisk beslutning, som får konsekvenser i ugen efter påske.

– Vi kommer til at holde lukket i 13 dage, men jeg vil hellere have 13 lukkedage end at have håndværkere gående rundt i butikken i flere måneder – både for de ansatte og for kundernes skyld. Ved at holde lukket i 13 dage, kan vi få lavet det hele på én gang, siger Niclas Janum Fuglsang.

En anden årsag til, at det er nødvendigt med de 13 dage lukkedage, skyldes parkeringspladsen.

– Hele vores parkeringsplads skal have et nyt slidunderlag. Det sker på samme tid, og det ville have været svært at holde åbent, uden kunderne havde noget sted at parkere, siger han.

Pølserne får hjælp af sodavand til at glide ned, men Niclas Janum Fuglsang havde håbet på et supplerende smøremiddel til pølsegildet.

– Jeg ville gerne have serveret fadøl, men det kunne jeg desværre ikke få lov til, siger han.

Den endelige åbningsdag for large-udgaven af Rema 1000 på Gartnervangen er endnu ikke helt på plads. Men det bliver sandsynligvis i maj.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT