Rema 1000 har fået vokseværk

Rema 1000 har fået vokseværk
Sådan ser det ud, når en Rema 1000 skal udvides. Foto: Søren Strandman-Møller
ERHVERV | Fredag 8. november 2024 • 19:00
ERHVERV | Fredag 8. november 2024 • 19:00

Lillebror i Rønne har fået besøg af gravkøer. Når de er færdige sammen med resten af sjakket, bliver lillebror til storebror. Og købmanden kan slet ikke få armene ned.

Egentlig var den bare tænkt som en prøveballon. Men syv år efter sin åbning bliver Rema 1000 på Gartnervangen i Rønne nu snart den største af de to butikker i Rønne.

– Vi er gået i gang med at bygge ud, så vores salgsareal stiger 37 procent fra 551 kvadratmeter til 755, siger butikkens købmand, Niclas Janum Fuglsang, med voldsom begejstring i stemmen.

Han får også et større lager, og den samlede udvidelse kommer til at betyde meget på flere områder.

– Det vil give et mindre stressfyldt arbejdsmiljø for mine 40 skønne kollegaer. I dag har vi mange varer, der bliver solgt så hurtigt, at vi næsten skal fylde dem op på daglig basis. Det giver rigtig god mening for ferskvarer, men det er en meget nemmere arbejdsgang for mine kollegaer, når de ikke hele tiden skal fylde alle hylder op, siger han.

I Rema1000 er det købmandens egen tegnebog, der står på spil. Derfor er der også gang i både gynger og karruseller i forbindelse med sådan en butiksudvidelse.

– Det kommer til at betyde, at jeg skal bruge flere penge på mit varelager. Men jeg regner også med at sælge flere varer, siger købmand Fuglsang.

Sjældent tomme hylder

I Rema 1000 kører man med faste sortimenter. Så selvom butikken nu går fra at være én af kædens mindre til at ryge op i midterfeltet, hvad størrelse angår, kommer der ikke flere forskellige varer på hylderne at vælge imellem.

– Men kunderne kommer til at opleve, at der meget sjældent vil være tomme hylder for nogen varegrupper, når der er plads til mange flere af de samme typer. Desuden bliver der mere plads mellem hylderne i butikken, siger Niclas Janum Fuglsang.

Ifølge den 32-årige købmand var det faktisk slet ikke planen, at soraneren skulle have været købmand i butikken på Gartnervangen eller på Bornholm i det hele taget. Men flere af hinanden uafhængige ting gjorde, at han nu storsmilende kan vise butikken frem.

– Jeg har været i Lidl i syv år og havde på et tidspunkt været ovre på Bornholm for at hjælpe med at åbne en butik i Nexø. Pludselig blev jeg kontaktet af en rekrutteringskonsulent på LinkedIn. Hun havde hørt, at jeg havde været herovre. Vi holdt kontakten og så ringede hun og spurgte, om jeg havde lyst til at komme til Bornholm for hjælpe med den første Rema 1000, fortæller Niclas Janum Fuglsang.

Holdt hånden under

På det tidspunkt havde han lige skiftet butik og var kommet til en meget lille Lidl i Valby, hvor der absolut ikke skete det store.

– Da jeg var fri af alle forhold, tænkte jeg, det kunne være sjovt at prøve. Så jeg kom herover i 2018 – ingen oplæring overhovedet. ”Her er en butik – ind og se, hvad der kan komme ud af det, siger han.

Niclas Janum Fuglsang fandt hurtigt ud af, at Bornholm bare var ham. Så han blev hængende som butikschef i Rema1000 på Gartnervangen. Normalt er alle Rema1000-købmænd selvstændige franchisetagere i kæden. De første tre år var Niclas Janum Fuglsang dog ikke herre i eget hus. Kæden holdt hånden under butikken for at se, hvordan det kunne komme til at gå. Det var først i 2021, at hans egen tegnebog blev synonym med butikkens, og egentlig var det slet ikke meningen, at det skulle være gået sådan.

– Det var en hemmelighed for os i butikken, at man helt tilbage ved åbningen ikke havde troet på denne her butik. Den skulle bare være en testbutik og så lukkes igen, da man åbnede den nye butik på Aakirkebyvej. Det fik jeg at vide for 14 dage siden, så jeg synes virkelig, det er et skulderklap til os, at vi nu skal udvide i stedet, siger han.

Med sine 551 kvadratmeter i dag, er Niclas’ Rema én af de små. Men når udvidelsen er på plads, og butikken er vokset til 755 kvadratmeter, er den ifølge hovedkontoret oppe på en gennemsnitsstørrelse. Det giver Niclas Janum Fuglsang håb om at kunne skabe en markant bedre forretning.

– Jeg ved, at vi omsætningsmæssigt er en gennemsnits-Rema, så vores omsætning pr. kvadratmeter i dag er høj i forhold til andre butikker, og det er jeg virkelig stolt af, siger han.

Færre kilo

Det er ikke kun butikken, der ændrer størrelse, det gælder også for købmanden selv. Men hvor butikken har fået vokseværk, er det gået den modsatte vej for købmanden.

Niclas Janum Fuglsang har gennemgået en stor fysisk forandring.

– Jeg har tabt 35 kilo det seneste år, og det har været uden wegovy. Jeg var henne i praksisklinikken, som er en del af sygehuset. De har to ansatte, som ikke laver andet end at tale med borgere om mad. Jeg tror, de kalder det ”sund vægt,” siger han.

Mere krævede det ikke, før kiloene raslede af ham. Men de 30.000 travede skridt om dagen er dog også lidt af en hjælpende hånd, eller rettere sagt hjælpende fod, når det kommer til vægttabet.

Selvom der kun lige er blevet spist en smule jord foran butikken og ikke lagt den mindste klat beton, er Niclas Janum Fuglsang dog allerede i gang med at kigge efter det nye hold. For staben skal udvides.

– Jeg er allerede så småt begyndt at indstille sigtekornet, for en rekrutteringsproces kan være lang. Det vil være dumt for mig at være underbemandet fra starten af, siger han.

Butikken er forhåbentlig udvokset i starten af 2025 og allersenest til påske, hvis det står til købmand Fuglsang.

Følg debatten på facebook!
BILLETTER TIL FÆRGERNE SKAL OMBOOKES - PRISEN STIGERBILLETTER TIL FÆRGERNE SKAL OMBOOKES - PRISEN STIGERBILLETTER TIL FÆRGERNE SKAL OMBOOKES - PRISEN STIGERBILLETTER TIL FÆRGERNE SKAL OMBOOKES - PRISEN STIGER
FÅ ABONNEMENT