– Lige nu har vi to-tre lokaler, som er ledige, men skulle det vokse sig større, så har vi 200 kvadratmeter lige ved siden af, som vi kan gøre klar til nye klinikker. Så i takt med, at der er behov, så finder vi altid nogle løsninger, siger han.
Vi lader os ikke begrænse
Overordnet er direktøren meget positiv overfor tanken om et sundhedshus, som han mener, bornholmerne skriger efter.
– Det handler om, at vi får nogle fag ind, der kan komplimentere hinanden, og så kan patienterne få en slags all-inclusive pakke her. Når man tænker på, at der på Bornholm er en tredjedel bornholmere, der er over 67 år gamle, så er mobiliteten for mange af dem ikke i orden. I dag skal de køre rundt fra a til b over hele øen, for at få helbredt det ene, det andet og det tredje. Her kan man få ordnet det hele, når man kommer ind i sundhedshuset. Det ville være fantastisk, hvis vi kunne tilbyde det.
Direktøren mener, at de to klinikker der allerede er flyttet ind, giver noget momentum, som andre behandlere kan komme med på, og han påpeger, at der i huset også er to psykologer, der behandler deres patienter i huset.
– Jeg læste om en terapeut, der var rejst tilbage igen, fordi vedkommende ikke kunne finde et sted at praktisere på Bornholm. Og det kan da godt være, at det er svært i Rønne, men her i Nexø er der da masser af plads. Og hvis borgeren alligevel skal køre rundt til forskellige steder på øen, så vil det da være fantastisk, hvis de kunne nøjes med at køre et sted hen, mener Carsten Aalling.
Og derfor rækker han nu hånden ud til mange forskellige faggrupper.
– Overvej om det ikke er her, I skal lægge jeres nye klinik. Vi er et iværksætterhus, og vi lader os ikke begrænse, vi tænker hele tiden i muligheder, når det handler om iværksætteri, lover direktøren.