Annis piger beholder buskort et halvt år mere

Annis piger beholder buskort et halvt år mere
Anni Due er glad for, at buskortene gælder skoleåret ud, men hun mener også, at det er et taktisk træk af Thors og Schow op til valget. Foto: Berit Hvassum
INTERVIEW | RØNNE | Fredag 12. november 2021 • 14:38
INTERVIEW | RØNNE | Fredag 12. november 2021 • 14:38

Anni Due er glad for, at buskortet gælder et halvt år endnu, men hun mener ikke, problemet er løst. Og så mener hun, at Thors og Schows ændring lugter meget af valgkamp.


Onsdag fik flere bornholmske forældre brev i e-boks om, at de skulle indlevere deres børns buskort inden 3. januar.

Det skyldes, at den frie befordring til buskørsel er ophævet for de børn, der går på en anden skole end deres distriktskole. Det er en besparelse, som Venstre og Socialdemokratiet blev enige om at lave, da de indgik budgetforliget i september.

Men fredag besluttede Thors og Schow at lade buskortene gælde et halvt år mere, fordi det ikke var deres intention, at børn skulle risikere skoleskift midt i et skoleår.

Det er smart op til et valg

Anni Due er en af de forældre, der fik beskeden i e-boks. Hun har tidligere fortalt i Bornholms Tidende, at konsekvensen kunne blive et skoleskift, da hun ikke har råd til at betale buskortene selv.

Hun er glad for, at Thors og Schow har ændret beslutningen, så buskortene gælder et halvt år mere, men hun er ikke helt rolig endnu.

– Det er jo superfint, at de holder skoleåret ud, det giver os lidt mere tid til at tænke over, hvad der skal ske. Men det løser stadig ikke problemet for os og for mange andre, når det her skoleår er gået og vi står til selv at skulle betale, siger hun.

Ifølge hende lugter ændringen lidt meget af valgkamp.

– Det er jo smart af dem at gøre det her nu lige op til valget. Det kan gøre, at nogen tænker, at de alligevel har et hjerte og stemmer deres vej, men det er et sats, for de kan jo sige bagefter, at det stadig skal gælde, siger Anni Due.

Har ikke selv råd

Hendes to piger går i 5. og 7. klasse på Hans Rømer Skole, som var deres distriktskole, da hele familien boede i Østermarie.

Sidste år blev Anni Due og pigernes far skilt, og hun flyttede ind i en lejlighed i Rønne med pigerne, da hun ikke kunne finde en passende lejebolig andre steder. Hverken hende eller eksmanden har bil, så derfor er de afhængige af skolebus og BAT.

Anni Due er lige nu på dagpenge og skal snart på SU. En begrænset indtægt, som betyder, at der ikke er råd til at betale de omkring 8500 kroner, buskortene vil koste. Hun håber derfor, at politikerne kan finde besparelser et andet sted end på den frie befordring, for ellers er familien tilbage til snakken om skoleskift.

– Pigene har jo hørt om den her beslutning om buskort, og vi har snakket om, hvad det kan betyde. Det blev de ret kede af, så jeg håber ikke, vi skal tage den snak igen om et halvt år. Hvis vi skal det, må jeg undersøge, om jeg er en af dem, der kan få hjælp til buskort fra kommunen igennem et andet system, men det er jo ikke sikkert, siger Anni Due. 

FÅ ABONNEMENT