– Når ny teknologi kommer frem inden for kunstig intelligens, er der mange, der griner af det, fordi det ikke fungerer så godt i starten. Men efter fire år vil der være mange, som græder, og når det femte år er gået, så er det slut, siger han, fordi så har man mistet sit arbejde.
Ikke godt med varierende åbningstider
Lige nu er der ikke mange bornholmske virksomheder i turistbranchen, som er gået all-in på ChatGPT. Der er mere tale om små forsøg hist og her, fortæller Pernille Kofod Lydolph.
Arbejdsgangene på Destination Bornholm er da heller ikke blevet overtaget af robotter, men kunstig intelligens har alligevel en vigtig rolle i turismeorganisationen. Destinationen har nemlig stort fokus på at indsamle data om, hvor mange turister der har booket billet med færgen, og hvor de køber ind, når de er på Bornholm, og hvad turisterne generelt efterspørger hos virksomhederne.
– Det er noget, som vi har kæmpe forventninger til, fordi det kan gøre alle til bedre købmænd, når vi kan agere på et oplyst grundlag, siger hun og nævner som et eksempel, at dataindsamlingen har vist, at salget gik markant ned hos kunsthåndværkere, som havde varierende åbningstider.