Vild vækst i flere år – bliver snart for store til lokalerne

Jens Palle Laursen, produktionsdirektør hos Borncut, har tidligere været med til at bygge en produktion op og ved, hvilke skridt der skal tages. Foto: Martin Søndergaard Jensen
ERHVERV | 21. FEB • 05:30
Hos Borncut er det lokale samarbejde vigtigt, og det sker, selvom ejeren er hollandsk - han kender dog også til ø-kulturen. Samtidig sker der vilde ting i virksomheden, som gør, at den tjener millioner. Det er der flere grunde til.
I industrikvarteret i Rønne sker der ret bemærkelsesværdige ting for tiden. For i nogle lejede lokal...
Få fuld adgang til Tidende.dk Vi vil gerne invitere dig med i sammenholdet om Bornholm. |
TOPNYHED | ABONNENT

SYNSPUNKT | ABONNENT
Hvorfor male fanden på væggen?
NYT JOB
MEST LÆSTE
BOMBERNE UNDER OVERFLADEN

EKSKLUSIV | ABONNENT
Giftige bomber truer havet omkring os

Et lokalt problem – et internationalt ansvar
65.000 ton kemiske våben ligger på havbunden ud for Bornholm. Vi kender risikoen – nu skal Danmark og Europa handle.
NYHED | ABONNENT
Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal
80 år efter Anden Verdenskrig er der fundet kræftfremkaldende stoffer fra eksplosiver i skaldyr og andre dyr i Østersøen ud for Tysklands nordkyst.
Å kommoda sai
At gøre sig vigtig (hovmode sig). Udtrykket illustreres hos Teinnæs med flg. eksempel: ‘Ska du sidda dær å kommoda dai?’











