Hun er den nye direktør

Hun er den nye direktør
Rikke Duevang er ny direktør for Bornholms Travselskab. Privatfoto
ERHVERV | Tirsdag 10. december 2024 • 12:15
ERHVERV | Tirsdag 10. december 2024 • 12:15

Bornholms Travselskab har ansat en ny direktør.

Og det bliver Rikke Duevang fra Rønne, som fra den 1. januar tiltræder i stillingen hos travselskabet, oplyser formand Egon Jensen.

– Rikke Duevang har en bred erfaring inden for bl.a. personaleledelse, markedsføring og økonomistyring. Desuden har Rikke Duevang en god forståelse for kommerciel udvikling og kundens gode oplevelse, hvilket kan bidrage til en fortsat udvikling af interessen for travsporten på Bornholm, lyder det i en pressemeddelelse fra formanden.

Den nye direktør kommer fra en stilling som såkaldt Sales Back Office Manager hos Jensen.

Ansættelsen sker på bagkant af, at Bornholms Travselskabs mangeårige driftsleder Charlotte Berg i efteråret meddelte, at hun træder tilbage ved udgangen af april.

– Frem til dette tidspunkt vil der finde en god og hensigtsmæssig overdragelse sted mellem travselskabets nuværende og kommende ledelse, oplyser Egon Jensen.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT