Erhvervsfolk: Nej til energipark kommer alt for hurtigt

Erhvervsfolk: Nej til energipark kommer alt for hurtigt
Lad os være mere nysgerrige på det og få nogle flere fakta på bordet omkring, hvad en erhvervspark kan være. Jeg tror, at det kan være mange forskellige ting. Jeg har i hvert fald ikke kun ét billede i hovedet af, hvad en erhvervspark kan være, siger Business Center Bornholms direktør Christa Lodahl. Foto: Jacob Jepsen
ERHVERV | Torsdag 10. oktober 2024 • 05:30
Jakob Marschner
Journalist
ERHVERV | Torsdag 10. oktober 2024 • 05:30

Bornholm er på vej til at skrotte en grøn erhvervspark, før vi har talt om, hvad den kan gå ud på, siger Business Center Bornhom og Offshore Center Bornholm før sagen torsdag kommer op i kommunalbestyrelsen.

Det ser ud til, at Bornholm siger nej. Men hvor meget ved Bornholm og de bornholmske politikere egentlig om det, som de i så fald siger nej til?

Sådan spørger både Business Center Bornholms direktør Christa Lodahl og netværket Offshore Center Bornholms direktør Lone Reppien Thomsen, før kommunalbestyrelsen torsdag aften afgør, om kommunen skal lede efter et egnet areal til en grøn erhvervspark nær Energiø Bornholms landanlæg.

Et flertal af Enhedslisten, Dansk Folkeparti og de tre løsgængere har oplyst, at de er imod at gå videre. At det er alt for tidligt at lægge ideen om en erhvervspark død er en holdning, som Christa Lodahl og Lone Reppien Thomsen deler med både de største bornholmske virksomheder og adskillige fagforeninger.

– Jeg får et helt sug i maven over det. Det er virkelig noget skidt. Det ærgrer mig frygtelig meget, at et spørgsmål om hvorvidt vi skal udpege et stykke jord kan få så store konsekvenser. For et nej har meget store konsekvenser for det bornholmske erhvervsliv og de erhverv, som vi arbejder med, siger Lone Reppien Thomsen.

– Vi istemmer hvad erhvervslivet har sagt og er meget bekymrede. Det bekymrer mig, om vi har fået talt tingene godt nok igennem, og jeg tror, at det havde været sundt med noget mere dialog. Jeg er ikke sikker på, at kommunalbestyrelsen ved nok om, hvad vi faktisk arbejder med, siger hun.

Også Christa Lodahl appellerer til at sætte mere tid af.

– Jeg synes, at det er lidt tidligt at skulle beslutte, om vi ønsker en erhvervspark. Jeg tror ikke, at kommunalbestyrelsen er helt oplyst nok om, hvad en erhvervspark kan blive. Lige nu taler vi om at finde et areal og en ramme for at kunne få staten ind over, men vi mangler at tale om indholdet i en erhvervspark, siger hun.

– Det vil være potentialer for vores erhvervsliv, som vi vil gå glip af. Erhvervslivet på Bornholm har jo også vist stor interesse for en erhvervspark. Også de dele af erhvervslivet, der ikke selv har en direkte interesse i den, siger Christa Lodahl om situationen efter et nej til at arbejde med en grøn erhvervspark.

Borgmesteren pressede på

Som direktør for Offshore Bornholm står Lone Reppien Thomsen i spidsen for et netværk af 29 virksomheder, der stræber mod at gøre Bornholm førende i arbejdet med havvindmøller i Østersøen.

Blandt medlemsvirksomhederne i Offshore Center Bornholm er Rønne Havn, Nexø Havn, BHS Logistics, Bornholm Airport, Bornholms Brandforsikring, NCC Industry, Blue Water Shipping, Bornfiber, Fugato, Danske Bank Bornholm og Nordea Bornholm.

– Vi prøver hele tiden at udvikle på, om der er nye former for service, vi kan yde i forbindelse med havvindmøllerne. Sideløbende kigger vi på nye teknologier, for det er meget spændende, hvis man arbejder tværfagligt. Det kan jeg mærke, at vores virksomheder også synes, siger Lone Reppien Thomsen.

Potentialet er dog langt større end det, som bornholmske virksomheder arbejder med i øjeblikket, siger Lone Reppien Thomsen. Derfor forstår hun ikke, hvis en grøn erhvervspark bliver lagt død allerede.

– Vi har ikke fået talt om, hvorfor det skal være lige nu, og hvilken betydning den her erhvervspark har. Det tror jeg, at vi har fået håndteret forkert, siger hun.

Samtidig fortæller Lone Reppien Thomsen, at borgmester Jacob Trøst (K) har lagt et stort arbejde i at åbne en mulighed for støtte fra staten, som Bornholm først ikke havde.

Bornholm faldt i starten ud af loven om energiparker, der giver kommuner med planer om en energipark en række fordele i år og næste år, men ikke fra 2026. Sammen med Bornholms to folketingsmedlemmer pressede borgmesteren på for at skabe det smuthul i loven, som Bornholm faktisk fik.

– Jeg synes også, at det er ærgerligt for Jacob Trøst, at det her sker lige nu, for han har lagt så stor en energi i arbejdet med en erhvervspark. Det kunne have været godt, hvis han også havde været til stede, for han ville have meget at fortælle om de forhandlinger, der har været, siger Lone Reppien Thomsen.

Bornholms anseelse

Hos Business Center Bornholm er Christa Lodahl nervøs for, at interesserede virksomheder udenfor Bornholm holder op med at tage Bornholm alvorligt, hvis den grønne erhvervspark bliver lagt død torsdag aften.

– Bornholm har bedt om at få en mulighed, som vi først ikke havde. Den mulighed fik vi så, men nu vil vi så åbenbart ikke bruge den. Hvis jeg stod som erhvervsaktør og så på det udefra, ville jeg have svært ved at tage Bornholm seriøst, siger hun.

– At sige nej vil skabe usikkerhed blandt nogle, der gerne vil investere på Bornholm. Det oplever vi faktisk en ret stor interesse for, siger Christa Lodahl.

– En erhvervspark vil gøre vores vifte af virksomheder bredere, end den er i dag. Vi vil kunne udvide med nogle erhverv, som vi ikke har i dag, og det vil også tiltrække tilflyttere. Det vil give os mange ting. Jeg har samtidig også svært ved at se, at vi kan få nok ud af energiøen i sig selv.

Først og fremmest mener hun, at det går alt for hurtigt.

– Det er som om, at nogle bare siger nej, fordi man er bange for at sige ja til noget, der går imod, hvad ens parti står for. Så kan det bare godt blive til, at man siger nej uden at vide, hvad man siger nej til, siger Christa Lodahl.

– Lad os være mere nysgerrige på det og få nogle flere fakta på bordet omkring, hvad en erhvervspark kan være. Jeg tror, at det kan være mange forskellige ting. Jeg har i hvert fald ikke kun ét billede i hovedet af, hvad en erhvervspark kan være.


Jeg får et helt sug i maven over det. Det er virkelig noget skidt, siger Offshore Center Bornholms direktør Lone Reppien Thomsen om udsigten til at lægge en grøn erhvervspark død. Foto: Jacob Jepsen

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT