Lysfest viser støtte til syge

NOTITS | KULTUR | Torsdag 13. november 2025 • 15:00
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | KULTUR | Torsdag 13. november 2025 • 15:00

Kræftens Bekæmpelse på Bornholm har en årlig tradition for at arrangere en lysfest i Skt. Nicolai Kirke i Rønne, både for at mindes dem, der har mistet livet, og vise støtte og håb til dem, der kæmper med sygdom. Årets lysfest foregår søndag eftermiddag.

Det Rytmiske Selskab står for musikken og bidrager dermed til den stemning, lysfesten er kendt for. Den er tænkt som et øjeblik til eftertanke, håb og fællesskab.

Lysfesten begynder klokken 16. Der er gratis adgang, og lys kan købes ved indgangen. Pengene går ubeskåret til Kræftens Bekæmpelses lokalforenings arbejde her på Bornholm.

BOMBERNE UNDER OVERFLADEN

Et lokalt problem – et internationalt ansvar

Et lokalt problem – et internationalt ansvar

65.000 ton kemiske våben ligger på havbunden ud for Bornholm. Vi kender risikoen – nu skal Danmark og Europa handle.
Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal
NYHED | ABONNENT

Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal

80 år efter Anden Verdenskrig er der fundet kræftfremkaldende stoffer fra eksplosiver i skaldyr og andre dyr i Østersøen ud for Tysklands nordkyst.
FÅ ABONNEMENT