– Nu er det stadig helt nyt for mig, så jeg ved ikke præcis, hvilke krav der følger med. Men nogle af de ting, der er drøftet med Morten Dahlin, Morten Bødskov og Lars Aagaard (ministre i regeringen, red.) er fokusset på, hvordan vi kan etablere en erhvervspark på Bornholm. Så jeg er sikker på, det bliver et af de centrale emner at få sat mere fart på den proces, få den udviklet og få lavet et grundigt forarbejde.
I fremtiden kommer der til at blive foretaget nogle 'enormt store' investeringer i produktion af energi i landdistrikterne - måske mest markant på Bornholm, forudser Søren Møller Christensen. Derfor er det vigtigt at få udviklet nogle modeller for, hvordan de investeringer bliver omsat til lokal vækst og kommer lokalsamfundene til gavn, fortæller direktøren videre.
– Bekymringen kunne være, hvis de modeller ikke bliver udviklet, at man i landdistrikterne føler, at man bare producerer den grønne energi til storbyerne. Og så tror jeg, at opbakningen til den grønne omstilling vil smuldre. For hvorfor skal vi kigge på det, hvis vi ikke får noget den anden vej? spørger Søren Møller Christensen retorisk, samtidig med at spørgsmålene, der skal besvares den kommende tid, fortsætter:
– Hvordan kan vi skabe arbejdspladser? Hvordan kan vi blive et center for innovation? Hvordan får vi uddannelser - og få de ting til at spille sammen?
Ulovlig statsstøtte?