Er musikarrangement med lys og høj musik, som stopper efter klokken 22, er umuligt at afvikle på friluftsscenen. Derfor mistede vi interessen for at bruge området.
Vi kan ikke forstå, at der ikke bliver taget hensyn til et område som friluftsscenen, som førhen har været et samlingspunkt for musik og dans. Det giver i vores optik absolut ingen mening, at der er bygget huse så tæt på friluftsscenen. Vi mener, at beboelsen har været med til, at arrangører ikke bruger friluftsscene og området.
Hvis kommunen kan forklare alle naboer, at det kommer musikarrangementer, og der spilles med forhøjede dB, kommer vi fra Golden Island næste år og laver vores Dream Forest-arrangement ved friluftsscenen, og vi vil også bruge friluftsscene meget mere til andre typer af arrangementer.
Vi klar til at finde vores gamle Dream Forest-planer frem igen, men den bold ligger hos kommunen, som skal søge dialogen med alle naboer i området.
Lad friluftsscenen blomstre igen og være et samlingspunkt i Rønne, som før i tiden.