Vilnius som hotspot
Kun 20 kilometer fra grænsen til Belarus er en ny metropol vokset frem. Vilnius er ikke længere blot Litauens hovedstad, hvor litauisk, polsk og russisk er daglig tale, belarusisk og ukrainsk er tilføjet. Siden den 9. august 2020 er Vilnius også eksilhovedstad for Belarus, hvorfra blandt andet det belarusiske journalistforbund for længst har registreret sig og nu har hovedkvarter sammen med en lang række andre ngo’er fra Belarus. Som i resten af Europa strømmer ukrainere også til.
Befolkningen i Litauen ved nemlig godt, hvad frihed handler om. Igen tager de imod og nu igen, denne gang fra Ukraine samt dissidenter fra Rusland. De fleste i Litauen kan ligesom befolkningen i Estland og Letland udmærket huske, hvad der skete dengang i 1990: de lange menneske-kæder i de baltiske lande, sangene og den ikke-voldelige vej mod frihed. Hvor var det vigtigt, at vi handlede, og at den daværende udenrigsminister Uffe Ellemann-Jensen så rigtigt i 1990, gik nærmest enegang, tonede rent flag i brechen for de baltiske landes selvstændighed.
Litauen er heller ikke bange for at betale tilbage og støtte andre lande, der kæmper for at slippe af med en stormagt, hvorfor værtskabet for Belarus’ eksilhovedstad er helt naturligt. Det lille land med knap tre millioner indbyggere ser gerne længere væk og har de facto anerkendt Taiwan ved at give landet et administrativt kontor, som reelt er en slags ambassade i Vilnius. Det har selvfølgelig gjort Kina rasende, og præsident Xi’s regime har trukket investeringer med videre ud af Litauen, som i øvrigt hverken forsøger at skjule besatte landes flag eller fjerne Taiwan fra landkortet, som Københavns zoo tyede til.
Formanden for det litauiske journalistforbund, Dainius Radzevičius er en mand, der engagerer sig i alt, hvad der handler om frihed og er såmænd også med i komiteen for Taiwan i Litauen. Han viser mig flere af de historiske steder i Vilnius, hvor der er minder fra deres egen ret fredelige befrielse fra kommunismen og Sovjetunionen den 11. marts 1990. Fjorten menneskeliv kostede det, da Litauen som det første land gik fra det gamle Sovjetunionen og blev fri.