Vi har brug for mange typer af nye boliger til unge, ældre, lejeboliger, ejerboliger osv.
Det har været og er en stor debat på Bornholm, og indtrykket har ofte været, at der ikke er sket noget på området.
Men det er faktisk ikke rigtigt. Som det ser ud nu, så er der godt gang i byggerier og planlægning af kommende boligbyggerier. I alt 620 boliger i Rønne, Svaneke og Nexø er på vej og byggerier andre steder ventes efterfølgende. Det er faktisk ikke så ringe endda. Det er en overlevering fra det tidligere til den nuværende kommunalbestyrelse. 620 boliger er et godt udgangspunkt for den ny kommunalbestyrelse.
Det er kommercielt interessant for byggefirmaer m.fl. at bygge – ikke bare i Rønne, men også i andre af byerne. Der er godt gang i salg af tomme boliger, som i resten af landet. Derfor er der gang i byggeriet af boliger, hvad vi skal glæde os over. Kan man ikke hente de penge ind en nybygget bolig koster, så bygges der ikke. De mindre bysamfund kan endnu ikke opfylde disse kriterier, men det kan komme, så vi også kan få gang i boligbyggeri dér, og understøtte lokalsamfundene. Det vil være rart med udvikling på hele øen.
Lige nu og fremadrettet vil det stille krav til firmaer og håndværkere, for der skal være tid og håndværkere til at bygge. Derfor kunne det være fristende at sænke tempoet fremadrettet med planer for nye boliger. Det vil jeg advare imod
Claus Larsen-Jensen, medlem af kommunalbestyrelsen for Socialdemokratiet
Lige nu og fremadrettet vil det stille krav til firmaer og håndværkere, for der skal være tid og håndværkere til at bygge. Derfor kunne det være fristende at sænke tempoet fremadrettet med planer for nye boliger. Det vil jeg advare imod, fordi: 1) Vi kan kun få bygget flere boliger, hvis der, som nu, er et marked for det. 2) Det tager tid at skaffe nok grunde, planlægge, byggemodne, og 3) de boliger, der nu er i gang, opfylder ikke behovet. Men det presser på for arbejdskraft til opgaven.