Over grænsen
Det er politikernes ansvar at træffe den endelige afgørelse, siger Bo Jul Nielsen.
– Og hvis de er enige om, at man godt må rende rundt på skoler og institutioner og have presse med, så er det det, de bestemmer. Og hvis de vedtager det modsatte, så er det det, de bestemmer. Men topdirektørerene kan ikke selv bestemme det ude i kommunerne, det mener jeg ikke, man kan. Det går over grænsen, det tror jeg også vores byråd ville være enige om. Så topstyret skal det altså ikke være. Der skal plads til åbenhed og dialog.
Man begrunder spærretiden med, at man vil beskytte de kommunalt ansatte mod at blive misbrugt til politiske formål. Er det relevant?
– Det kan de godt styre selv derude på institutionerne og skolerne. De kan godt gennemskue, hvis der er politikere, der kun møder op for at få taget billeder. Og hvis de ved, at der kommunalvalg her til november, og vi er 23 politikere i byrådet, så tror jeg nok de selv vil sige, hvis de ikke mener, det er relevant. De kan godt selv finde ud af det. Og de tør også godt sige nej, siger Bo Jul Nielsen.