Kan hænde man glemte at konsultere online-leksikonet Wikipedia på forhånd. Det kunne måske godt have ført et andet ord i marken:
"Udgangsforbud, undertiden kaldt spærretid, er et påbud om at nogen skal blive inden døre indenfor et bestemt tidsrum, og er således en form for undtagelsestilstand. Udgangsforbud bruges ofte af magthavere som et led i at få kontrol over et område, for eksempel i krigstilfælde eller under uroligheder, for eksempel af generalerne under opstanden i Myanmar i 2007" kan man såmænd læse her.
Myanmar alligevel…! Et af denne verdens mest gustne militærdiktaturer, som Wikipedia beskriver med ordene "Siden 1962 er Myanmar reelt blevet regeret af en militærjunta. (…) I hele denne periode har juntaen været under stærk international kritik, men styret har haft succes med at navigere rundt på den storpolitiske scene under foregivelse af en form for uafhængighed og neutralitet".
Og nuvel da: Ingen fairness vil der være i at sammenligne magthaverne i dagens kommunale Bornholm med general Than Shwe i Myanmar. Medgivet også at efterårets bornholmske spærretid ikke bliver et forbud mod at gå ud, men et forbud mod at medier kommer ind, men bortset fra de par detaljer er der sjovt nok alligevel paralleller: Opmærksomheden om sagen er allerede blevet international, og nogle mener desuden, at spærretidens formål også på Bornholm er at "foregive en form for uafhængighed og neutralitet".
– Det er vigtigt for os at understrege, at vi som kommune ikke mener noget politisk, sagde kommunaldirektøren således tidligere på ugen.