Derfor uddeler de i samarbejde med Varelotteriet 10 legater. Kriterierne for en nominering har blandt andet været, at man går forrest, hjælper andre, er en god kammerat og har en faglig interesse. Legaterne er også sat i søen for blandt andet at motivere andre til at vælge håndværksfag og dermed få flere lærlinge og elever at vælge imellem. Det er arbejdgiverne der har indstillet lærlinge og elever.
– Vi har den glæde at have modtaget 10 indstillinger fra lige så mange virksomheder og forskellige brancher. Vi havde håbet på 2-4 og er derfor ekstra glade for opbakningen, lyder det fra erhvervsforeningen.
Legatmodtagerne bliver fejret 24. juni klokken 15 til en sammenkomst hos Nexø Minigolf. Her vil der være åbent for alle, men dog for egen regning.