– Min udgangsmæssige holdning er, at budgetforliget ligger, hvor det ligger. Skulle man være helt konsekvent i den her sammenhæng, skulle vi etablere madskoler på alle de øvrige folkeskoler, og så se i øjnene, at vi vil skulle have en drift på omkring én million kroner hvert sted. Og det har vi ikke råd til.
– Vores udfordring er ikke så meget anlæg, vores udfordring er drift, og det er det hele vores diskussion med dem, der er uenige med Venstre og Socialdemokrater, handler om. De vil finansiere driften via kassekreditten, og det kan man ikke.
Selvfølgelig nærer Kenneth Larsen nok et lille håb om, at få madskolen tilbage til budgettet, men det han først og fremmest vil med at invitere dig ned på madskolen, er så at sige at gå en tur med hunden, inden I afliver den. Bare for at se, hvad de har bygget op, også til senere refleksion, hvis man på et tidspunkt skulle få råd til at lave en madskole igen. Vil du det?
– Ja, faciliterne står der jo, så det er et spørgsmål, om man på et tidspunkt kan udnytte den. Men lige nu er vi i den situation, at vi har de to slags Bornholm. Et, hvor det buldrer derudad, og så har vi det kommunale Bornholm, der virkelig er hårdt presset.
– Og min opgave er, at få budgetterne til at hænge sammen. I første omgang for 2022. Og så står vi altså over for nogle meget store krav til os selv omkring driften de kommende år, og der kan det altså ikke nytte noget, at vi ikke forsøger at begrænse driftudgifterne, og i hvert fald ikke ligger yderligere driftopgaver ind udover det, som vi mener er absolut nødvendigt.