Svære at få i tale: Ingen kommentarer

Redaktør
Det har ikke altid været nemt for de bornholmske medier at komme igennem til Folkemødets top.
TV2 Bornholm og Bornholms Tidende har til tider haft vanskeligt ved at trænge igennem til Folkemødets bestyrelse og direktør Peter Christiansen for at få kommentarer til historier, medmindre der var tale om positive af slagsen.
Berlingske bragte onsdag en stor historie om Folkemødets kommunikation med de lokale medier. Eller mangel på samme. For det har ifølge de to mediers chefredaktører været vanskeligt at få toppen af Folkemødet til at stille op, hvilket har været uvant for begge medier i forhold til tidligere år. TV2 Bornholms direktør, Jan Jørgensen, fortæller til Berlingske, at Folkemødets ledelse blot har ønsket én ting fra de lokale medier:
– At vi bare skal fortælle de positive historier. Jeg kommer til at tænke på Irak-krigen, hvor Saddam Hussein havde en informationsminister (ham, der blev kendt som komiske Ali, red.), der benægtede, at de amerikanske tropper kørte ind i forstæderne i Bagdad. En forening, der har den karakter, som foreningen bag Folkemødet har, skal kunne tåle kritisk journalistik, siger han.
Chefredaktør på Bornholms Tidende, Kristoffer Gravgaard, kalder Folkemødets strategi for en medieboykot, men det vil hverken direktør Peter Christiansen eller formand Vibe Klarup, anerkende.
– Det passer ikke. Jeg har stillet op til, hvad jeg kunne nå i et meget travlt job, og jeg stiller fortsat meget gerne op til kommentarer og interviews, siger Peter Christiansen til Berlingske.
Direktøren sagde søndag til DR Bornholm, at han skulle bruge sin ferie på at tænke sig rigtig godt om i forhold til, hvorvidt han ville fortsætte på posten.
Tidende ringede senere på dagen og bad om en uddybning. Avisen talte med ham to gange. Første gang havde han ikke tid, men bad om at blive ringet op senere. Anden gang havde han ikke nogen kommentar, men sagde, at han havde udtalt sig til et andet medie.
Foreningen Folkemødets daværende formand, Vibe Klarup, vil heller ikke have kritikken om lukkethed siddende på sig.
– Jeg oplever ikke selv, at jeg har sagt nej til nogle mediehenvendelser. Vi har virkelig ikke puttet os. Absolut ikke. Vi har virkeligt forsøgt at kommunikere, siger Vibe Klarup til Berlingske.
Da Peter Christiansen ikke ville forholde til sine egne udtalelser, ringede Tidende til Vibe Klarup for at foreholde hende direktørens udtalelser.
Vibe Klarup tog ikke telefonen, men skrev i en sms, at hun ville ringe senere. Da hun ikke ringede, skrev Tidende til hende, om hun havde en kommentar til Peter Christiansens udmelding om sine overvejelser.
Vibe Klarup svarede, at det havde hun ikke.
Tidendes SMS-korrespondance med Vibe Klarup.
Torsdagstavhsed
Heller ikke i forbindelse med torsdagens udmelding om, at Vibe Klarup stopper som formand for Folkemødet, har det været muligt at få disse dele af toppen af den demokratiske festival i tale.
Vibe Klarup fortalte allerede inden udsendelsen af pressemeddelelsen torsdag formiddag, at hun ikke havde noget at tilføje, og direktør Peter Christiansen har ikke taget telefonen, når Tidende har ringet. I stedet har han svaret kortfattet på sms én gang – og undladt at svare på et opfølgende spørgsmål.

NYT JOB
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration