Kendt iværksætter om støj i Gudhjem: 'Så slemt er det bare ikke'

Kendt iværksætter om støj i Gudhjem: 'Så slemt er det bare ikke'
Martin Buch Thorborg og hans kone Jannie har som det seneste erhvervet sig Hotel Klippen i Gudhjem. De investerer, fordi de elsker Bornholm, fortæller han i debat på Facebook. Arkivfoto: Jacob Jepsen
GUDHJEM | Torsdag 4. november 2021 • 07:30
Henrik Nielsen
Journalist
GUDHJEM | Torsdag 4. november 2021 • 07:30

Martin Buch Thorborg fortæller, at han investerer, fordi han elsker Bornholm, og at han ikke oplever støjgenerne som slemme.


Debatten om støj i Gudhjem har taget fart, siden Gudhjem By- og Museumsforening henvendte sig til Bevillingsnævnet med en bekymring om konsekvenserne for målsætningen om at være en levende helårsby. Blandt debattørerne er iværksætteren Martin Buch Thorborg, som både ejer og driver et sommerhus, et helårshus, en forretning, en bar og et hotel i byen sammen med sin kone Jannie.

I en debattråd på Bornholms Tidende tager han blandt andet afstand fra, at folk med sommervirksomheder bliver kaldt pengegriske.

"Hvis jeg var pengegrisk, ville Bornholm nok ikke være det første sted, jeg ville investere. Så ville jeg bare blive i it-branchen, hvor pengene er langt, langt større. Jeg investerer i Bornholm, fordi jeg elsker øen", skriver Martin Buch Thorborg.

Bor her ikke

Han gør også opmærksom på, at parrets seneste erhvervelse, Hotel Klippen, er registreret som selskab på Bornholm, så skattekronerne tilfalder øen. Derudover ansætter parret lokal arbejdskraft, køber lokale varer og markedsfører Bornholm for fuld skrue, skriver han.

I en debattråd, der kommer vidt omkring, fortæller Martin Buch Thorborg også åbent, at han ikke bor på Bornholm, men i Rudersdal Kommune, og han forklarer også hvorfor:

"Da vi har delebørn 7/7, kan vi ikke flytte til Bornholm nu. Men vi gør, hvad vi kan, skriver han og gør også opmærksom på, at han er i Gudhjem i den periode, hvor der nok er mest støj.

"Jeg bor der det meste af sommeren og lige der, hvor der er mest gang i den. Så jeg ved udmærket, hvordan det er, og så slemt er det bare ikke".



FÅ ABONNEMENT