Googles bil kommer på besøg i år. Og det er vist meget godt

Googles bil kommer på besøg i år. Og det er vist meget godt
I 2013 holdt Blockbuster Video i gågaden i Rønne ophørsudsalg, men på Google Street View findes den stadig. Arkivfoto: Jens-Erik Larsen
Mandag 8. marts 2021 • 17:23
Henrik Nielsen
Journalist
Mandag 8. marts 2021 • 17:23

TEKNOLOGI

Hvis man bevæger sig rundt i Google Street Views virtuelle gengivelse af gader og stræder på Bornholm, kan man se, at det efterhånden er længe siden, den amerikanske teknologigigant har haft en bil til at køre rundt på hele Bornholm.

På Nørresand i Gudhjem er det tidligere røgeri, som i dag huser cafeen Norresan, stadig rødt. I gågaden i Rønne ligger der stadig en Blockbuster Video på hjørnet af Tværstræde. Og på Nexø Havn er der stadig Photocare-forretning, hvor Café Guldbønne holder til i dag. Til gengæld er tankstationen ved Cirkuspladsen i Allinge revet ned, og det skete i 2019.

Det hele kan snart få en opdatering.

På det sociale medie Twitter har iværksætteren og erhvervsmanden Martin Thorborg delt et billede af netop Blockbuster Video i gågaden med en bemærkning om, at det vist er et par dage siden, Google har været på Bornholm. Det har fået Googles kommunikationschef i Danmark, Jesper Vangkilde, til at svare, at der kommer en Street View-bil til Bornholm i år. 



FÅ ABONNEMENT