Efter ophedet debat: Endnu et særtilskud er på vej fra kommunen til Folkemødet

Efter ophedet debat: Endnu et særtilskud er på vej fra kommunen til Folkemødet
Folkemødet 2021 kommer til at foregå med færre deltagere end tidligere år. Til gengæld vil Foreningen Folkemødet skrue op for den virtuelle formidling. Arkivfoto
Torsdag 25. marts 2021 • 20:13
Af:
Jakob Nørmark
Torsdag 25. marts 2021 • 20:13

Foreningen Folkemødet modtager endnu et ekstraordinært corona-tilskud på 750.000 kroner og en underskudsgaranti på 950.000 kroner fra Bornholms Regionskommune. Det har et stort flertal i kommunalbestyrelsen afgjort torsdag aften.

– Filosofien bag at sætte ind her er, at skulle Folkemødet blive aflyst også i år, vil det være rigtig besværligt at stable det på benene igen, sagde borgmester Thomas Thors (S) indledningsvist.

Der har de seneste uger været debat om Folkemødets tilgang til lokale producenter, der kan komme i klemme, når Foreningen Folkemødet har indgået partnerskaber med større virksomheder. Leif Olsen (SF) bemærkede, at det alt andet lige er mere bæredygtigt at fragte øl fra Svaneke til Allinge end fra København, men det fik ham ikke til at afvise ansøgningen fra Folkemødet.

– Jeg opfatter det som en samfundsmæssig investering, for jeg tror, at man kan få pengene ind igen, sagde SF'eren.

En streg i sandet

Sidste år bevilgede kommunalbestyrelsen en million kroner i særtilskud til Folkemødet, der kan lægges oven i det faste tilskud på knap 1,7 millioner. Bornholmerlisten og Dansk Folkeparti var imod at sende flere penge til arrangørerne af folkefesten i juni.

– På et tidspunkt bliver man nødt til at slå en streg i sandet, og det er der, Bornholmerlisten er nået til nu. Jeg efterlyser måske lidt mere velvilje fra staten. Jeg synes ikke, at det skal være Bornholms Regionskommune, der skal bære det her. Det er fint nok, at vi skal betale mere til Folkemødet, men så skal vi også have mere indflydelse, end vi har i dag, forklarede Kirstine van Sabben (Bornholmerlisten).

– Det er Dansk Folkepartis holdning, at de skal tage hul på egenkapitalen. Vi synes ikke, at Folkemødet skal behandles anderledes end andre ansøgere. Da kommunalbestyrelsen valgte et udskille Folkemødet, var det, som jeg husker det, med et løfte om, at man ikke ville komme rendende, når kassen var tom, sagde René Danielsson, der fortalte, at han også undrede sig over, at Folkemødets lønudgifter steg i 2020, selv om Folkemødet blev aflyst.

Morten Riis fra Enhedslisten, der ligesom Kristendemokraterne stemte for at yde tilskud, opklarede undervejs på mødet, at lønudgifterne er steget, fordi en tidligere konsulent var blevet fastansat, og han bebrejdede derefter René Danielsson for, at Dansk Folkeparti ikke havde undersøgt dette før kommunalbestyrelsesmødet.

Danielsson svarede igen ved at gøre opmærksom på, at regnskaber og budget blev eftersendt, efter at Økonomi-, Erhvervs- og Planudvalget havde behandlet ansøgningerne. 

– Der er ikke nogen, der ikke vil holde hånden under Folkemødet. Hvad er det for noget grædekoneri? Vi har allerede givet en million kroner. Lad os være lidt optimistiske omkring genåbningsplanen i stedet, lød det fra DF'eren hen mod slutningen af debatten, efter at det store flertal havde ytret deres opbakning til Folkemødet. 

V: Meld størrelsen ud

Søren Schow (V) valgte ligesom flere andre at hæfte sig ved Folkemødets kvaliteter. Og han ønskede også at overlevere en besked til folketingspolitikerne, dog med et andet budskab end Kirstine van Sabben:

– Jeg vil gerne sende opfordring til regeringen: Det, man mangler her, er at vide, hvor mange der kan komme ind til Folkemødet. Kom ud med, hvordan man tænker, at man kan afvikle Folkemødet i en størrelse, så det bliver fornuftigt at holde det. Ikke kun økonomisk, men også rent debatmæssigt.

Undervejs understregede socialdemokraterne et par gange, at tilskuddet på 750.000 kroner kan blive reduceret, hvis indsatsen om at få lokale virksomheder til at spæde til lykkes.



FÅ ABONNEMENT