DMI skruer op for regnen
I løbet af søndag formiddag er der registreret seks skybrud fordelt på det sydvestlige Jylland, Sjælland samt på Fyn og Lolland. Søndag eftermiddag er regnen på retur i det øvrige land, men den har sat retning mod Bornholm.
Det fortæller Ritzau.
– Nu trækker den drilske frontzone over mod Bornholm, hvor vi ikke venter skybrud, men kraftig regn og torden, siger Erik Hansen, der er vagthavende meteorolog ved Danmarks Meteorologiske Institut, til nyhedsbureauet.
I morges forventede DMI, at Bornholm ville få i alt fire millimeter regn. Det har meteorologerne nu skruet op til 17 millimeter, og det meste ser ud til at falde i tidsrummet klokken 22-23.
NYT JOB
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration