Kirstine van Sabben fra Bornholmerlisten lod forstå, at hun synes, det er positivt, at man tager de nødvendige hensyn til dyrelivet.
– Det er vi forpligtet til, men ikke kun derfor, også fordi det højner standarden i sådan et område, at man ved, at der er de her arter, og at man passer på dem. Det synes jeg, er en gave at have. Jeg ser med glæde på den undersøgelse, der kommer i det tidligere forår, og så er jeg sker på, at vi kan tage de foranstaltninger, der skal til, sagde hun.
Positivt indstillet
Allerede før mødet i kommunalbestyrelsen stod det klart, at Enhedslisten og SF var imod at godkende planerne for en grøn struktur på nuværende tidspunkt. Begge partier er positivt indstillet overfor tanken om at udvikle området til et boligområde, men mener, at den videre planlægning bør afvente resultatet af en yderligere undersøgelse af dyrelivet. Den er planlagt til forsommeren.
Samme holdning gav kristendemokraten Bjarne Hartung Kirkegaard udtryk for, selvom han personligt ikke har set nogen firben i området.