– Det er klart, at genåbningen ikke helt har været den fest, vi havde håbet på, men der var stor gensynsglæde hos både elever og personale, da de mødte ind. Vi synes, det er den helt rigtige beslutning at åbne for de yngste igen, siger han.
Personale kan ikke komme frem
På Svartingedal Skole i Hasle er der også lidt færre elever, end der kunne være, men her har snevejret vist sig at være en større udfordring for personalet end for eleverne. Også for skoleleder Helle Krakau Holm, der bor på landet og ikke har kunnet komme frem tirsdag.
Det fortæller mellemleder Jonas Torp Wedell-Gundersen.
– Vi har faktisk flere elever, end jeg havde regnet med. Jeg er lige nu ved at gå rundt og finde ud af hvor mange, der skal i SFO senere, og jeg vil skyde på, at 75 til 80 procent af eleverne er her. Til gengæld har vi personale, der ikke kan komme ind, og det er jo lidt et problem, når der er elever, der skal undervises. Normalt ville vi så samle eleverne i større grupper, men det må vi jo ikke på grund af restriktionerne, siger han.