Børnehus med rådne gulve til salg

Børnehus med rådne gulve til salg
Foto af huset fra haven: Realmæglerne
BOLIG | Mandag 2. oktober 2023 • 19:00
BOLIG | Mandag 2. oktober 2023 • 19:00

Som et udpræget håndværkertilbud kan du nu få 328 kvadratmeter børnehave for bare 200.000 kroner, og på grund af den lave pris er der mange, der er interesserede i ejendommen, fortæller ejendomsmægler Gurli Hansen.

Giver den nye sæson af 'Nybyggerne' også dig blod på tanden til at komme i gang med et gør-det-selv projekt, så ligger en fremragende mulighed og venter på dig i Pedersker, nærmere bestemt klods op af Sydbornholms Privatskole.

Her er det tidligere Bællahuset nemlig til salg på Pederskervejen 73. Bygningen har senest været i brug i 2014, og det var som daginstitution i forlængelse af Pedersker Skole.

Her 10 år efter er kloakken frakoblet, oliefyret fungerer ikke længere og der er råd i flere af gulvene og fare for at træde igennem.

Det skriver Realmæglerne i salgsannoncen for institutionen, der ifølge ejendomsmægleren byder på mulighed for beboelse uden bopælspligt.

Den heldige køber kan få hele herligheden sammen med en grund på mere end 4.000 kvadratmeter for bare et par hundrede tusinde gode danske kroner.

– Der er mange, der er interesserede på grund af den lave pris, fortæller ejendomsmægler Gurli Hansen, som af flere omgange er vært for åbent hus i den store bygning med de mange muligheder.

For det meste har de interesserede købere hænderne skruet ordentligt på, og det er nok også for det bedste, mener hun.

– Hvis man ikke kan lave det meste selv, så løber det hurtigt fra dig økonomisk med sådan en stor ejendom, fortæller hun.

Man skal være klar på at lægge noget nyt gulv, hvis man skal overtage institutionen. Foto: Sarah Thun Kristensen

Modtager løbende bud

Hun oplever, at det helt store trækplaster - udover prisen - er den store baghave på flere tusinde kvadratmeter, som mange kan se muligheder i. Den anden vej rundt er flere udfordrede af, at det ligger så tæt på Sydbornholms Privatskole.

– Det skræmmer selvfølgelig nogen, at der ligger en stor skole, men der er faktisk overraskende mange, der kan se noget positivt i, at det lægger så tæt på, og hvis man slet ikke vil noget i den retning, så tror jeg kun, man dukker op af nysgerrighed.

Hun modtager løbende de bud, der kommer og sender dem videre til kommunen, som har udbudt ejendommen til salg. Når man afgiver bud skal man både fortælle, til hvilket formål man vil købe ejendommen, og hvornår man regner med, at det kan stå færdigt.

– Det spænder meget bredt, hvad folk vil bruge det til. Nogen kan se det for sig som egen bolig, mens andre måske vil lave noget, der kommer borgerne i området til gode. Det er meget forskelligt, hvilke visioner og tanker, folk har gjort sig, fortæller hun.

Hun oplever, at der er flere der spørger til, hvad man skal skrive eller byde, for at være sikker på at vinde budrunden, men hun har både tavshedspligt - og så mener hun, at det er vigtigt, at man er reel omkring, hvad man faktisk har lyst til at gøre, så det bliver den bedst mulige handel for både kommunen, køber og den markante nabo.

– Det er vigtigt for kommunen, at det såvidt muligt er noget, der kan gå hånd i hånd med skolen ved siden af.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT