Pendler: 10 minutter gør stor forskel

Pendler: 10 minutter gør stor forskel
Arkivfoto: Henrik Nielsen
TRAFIK | 21. JAN • 05:30
TRAFIK | 21. JAN • 05:30

Der er for mange ting, der ikke kommer til at passe sammen, hvis overfartstiden mellem Rønne og Ystad øges. Det mener næstformanden for Bornholms Passagerforening, der også undrer sig over rederiets sejlmønster.

10 minutter længere rejsetid på Ystad-ruten er ikke umiddelbart sød musik i ørene hos næstformand for Bornholms Passagerforening, Martin Krum Olsen.

– Hvis jeg som passager og pendler kigger på det, også hvis man skal bruge noget transportmiddel videre, så vil jeg sige pænt nej tak. Der er stadig rigtig mange problemer med at få det til at hænge sammen i begge ender, og hvis de vælger at sætte sejltiden op, så kommer det til at hænge endnu dårligere sammen, hvis ikke andre retter ind. Det tvivler jeg på, de gør.

Martin Krum Olsen nævner togforbindelse i Ystad videre mod København som en udfordring. Hvis man ankommer klokken hel i Ystad i stedet for 10 i, går man nemlig glip af den togafgang, man har mulighed for at nå som pendler eller almindelig rejsende.

– Og Pågatåg (det svenske togselskab red.) laver ikke køreplanen om på grund af Bornholmslinjen. Det ved jeg på forhånd, siger Martin Krum Olsen og tilføjer:

– Vi har også problemer med, at busserne på Bornholm ikke passer med færgerne. Det kommer da slet ikke til at passe sammen, hvis man laver en forlængelse af sejltiden. Så er bussen kørt, når færgen kommer ind.

Undrer sig

Næstformanden i passagerforeningen er selv meget hyppig bruger af færgen mellem Rønne og Ystad, og for pendlere som ham selv kan 10 minutter altså godt have stor betydning, forklarer han.

– Man vælger måske på nogle afgange at tage af sted, så man ikke har ret meget tid at løbe på, hvis man har et arbejde, man skal nå, fordi man ikke gider sidde i fire timer og glo på sin arbejdsplads, før man skal møde.

– Og det er heller ikke bare 10 minutter. For lad os sige, at man lander klokken hel ovre i Ystad i stedet for 10 i, så får du altså også lige en jernbaneoverskæring, du kommer i karambolage med. Der er alt for mange parametre, der skal passe sammen, som gør, at jeg ikke synes, det er en god idé.

Når forslaget fra rederiet bliver bragt op med argumenter om at spare på olieforbruget, undrer Martin Krum Olsen sig over den måde, Bornholmslinjen sejler på nu.

– På en morgentur fra Ystad sejler vi otte minutter før afgang, og så jerner de afsted med fulde gardiner, til vi når halvvejs, og så tøffer vi afsted som om vi sejlede med Povl Anker resten af vejen. Jeg kan ikke se, at man sparer brændstof på den måde, når man først høvler afsted og derefter sejler i samme tempo som en langsomfærge.

Skal se det sort på hvidt

Han efterspørger derfor en beregning, der tydeligt viser, hvorfor det er absolut nødvendigt for Bornholmslinjen at øge rejsetiden.

– Du får ikke folk med på, at der sidder et rederi og siger, at man kan spare x antal kroner på olie ved at gøre det på den her måde. Vi skal se det sort på hvidt, siger Martin Krum Olsen.

Han mener også, at det er vigtigt at have for øje, hvorvidt rederiet opnår en besparelse på manøvren, såfremt det bliver officielt.

– Hvis de skal ned på det olieforbrug, de havde tidligere, så skal vi jo også have noget igen og have billetpriser, som vi havde tidligere. Mine pendlerbilletter ligger for eksempel 19 kroner over, hvad den gjorde førhen på den billigste. Det er kun 19 kroner, men det er jo mange rejser på et år, så det bliver mange penge.

Bornholmslinjens forslag om at øge overfartstiden fra 80 til 90 minutter skal først og fremmest godkendes i Trafikkontaktrådet, og rådet har indtil 31. januar til at komme med eventuelle indvendinger.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT