Linda Persson skuffet over færgepenge: 'Nogen har lobbyet rigtig godt'

Linda Persson skuffet over færgepenge: 'Nogen har lobbyet rigtig godt'
Linda Kofoed Persson vil gerne have mere gang i Povl Anker. Foro: Marine Gastineau
TRAFIK | Fredag 29. august 2025 • 05:30
TRAFIK | Fredag 29. august 2025 • 05:30

Linda Kofoed Persson undrer sig over regeringens prioritering af de ekstra færgepenge.

Skuffet. Det ord beskriver meget godt Linda Kofoed Perssons følelser, efter historien om de 63 millioner kroner til Bornholmslinjen.

Rederiet får et brændstoftilskud fra 2026 til 2030, hvor kontrakten udløber. Bornholmslinjen skal dokumentere forbruget ud fra en endnu ikke fastsat metode, men pengene skulle ifølge Linda Kofoed Persson slet ikke være brugt på brændstof.

– Som formand for erhvervs-, bolig- og beskæftigelsesudvalget undrer det mig, at man giver en kommerciel kapitalfond 63 millioner kroner bare sådan, når man gennem et år har hørt erhvervslivet tigge og bede, om man kunne få nogle flere penge til at øge godstrafikken til og fra Bornholm. Jeg kunne tænke mig, at man kiggede den vej i stedet for bare at give nogle penge uden at stille nogle øgede krav.

Bornholmslinjen skal dokumentere, at de bruger pengene på brændstof, hvis de altså skal have de 63 millioner kroner – ellers bliver de ikke udbetalt.

– Det vil så sige, at de penge slet ikke kommer til gavn nogen steder, men lur mig om ikke de (Bornholmslinjen, red.) nok skal finde en måde, hvorpå man dokumenterer det øgede forbrug. Der er nogen, der har lobbyet rigtig godt her.

For 63 millioner kroner Køge-ture

Men brændstofudgifterne er steget, hvordan kan det så være et problem, at de får de ekstra penge?

– Det vidste man jo allerede godt, da man gav et bud på færgeoverfarten, at det kunne ske.

Hvor mange ekstra fragture til Køge kunne du godt tænke dig?

– For 63 millioner kroner. Det vil være en start. Det ved jeg ikke, hvor mange ture man kan, men jeg ved, at erhvervslivet i flere omgange har været ude at sige, at de ønsker sig noget mere fragtkapacitet. Der har man så sagt, at det kan man ikke få, fordi det koster penge. Så finder man nogle penge, og ville det så ikke have været en god idé at sige til erhvervslivet: ”her får I noget mere fragt til at udvikle Bornholm.”

Hvor mange ekstra ture om måneden vil gøre en forskel?

– Så mange man kan få for 63 millioner kroner. Om det så er nok, skal jeg ikke gøre mig klog på, men har man undersøgt det, før man bare giver 63 millioner kroner?

Dine og mine penge

Er det noget, du har talt med nogen om, efter historien om de 63 millioner kroner blev bragt i avisen?

– Nej, men jeg hørte bare Lea Wermelin sige i radioen, at det er så synd for Bornholmslinjen, at de har øgede omkostninger. De har vundet et udbud på nogle vilkår, og det er en kommerciel virksomhed, så de tjener penge på det her. De kan godt finde ud af at drive forretning, så at belønne dem her, det synes jeg ikke er rigtigt.

– Jeg kunne godt tænke mig, at bornholmerne fik noget i stedet med de penge, der bliver sat af på finansloven. Det er jo dine og mine penge, og når vi bruger af dine og mine penge, synes jeg også, at du og jeg skal have noget for det. Det vil vi få ved at få øget med en ugentlig fragttur mere, eller to – hvad ved jeg? Det er sådan noget, andre må definere.

Hvad ville du hellere have, at der var blevet gjort?

– Man skulle have dialogen med erhvervslivet. Er der nogle spidsbelastningsperioder, hvor det vil være bedre at få flere fragtafgange? Det tænker jeg, at der sikkert må være; altså der er nogle tidspunkter, der ville være bedre end til at smide en fragttur afsted. Men nu snakker vi Rønne-Køge – kunne man gøre det via Rønne-Ystad med nogle ekstra fragtture?

– Jeg tænker på høj tonnageplads. På Express 5 er der rimeligt højt på vogndækket, men er det nok til gods. Så det er lidt et åbent spørgsmål, og det jeg nok er mest ked af er, at man ikke stiller en forventning til, at de giver et udbytte. Det ville de give med øget fragt til og fra Bornholm. Der ville nok være noget erhvervsliv, der ville have nemmere ved det.

Hos Bornholmslinjen ønsker kommunikationschef Jesper Maack ikke at gå i detaljer, inden han kommer med et større svar på, hvordan rederiet stiller sig over for de nye penge fra transportministeriet.

– Det lyder positivt med penge til øget olieforbrug på grund af de ændrede betingelser for sejlads af Rønne Havn. Vi glæder os til at læse mere om enkelthederne, når vi får direkte besked fra ministeriet, siger Jesper Maack.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT