Han har opfordret Bornholmerbussen til at gå i Folketinget

Han har opfordret Bornholmerbussen til at gå i Folketinget
Peter Juel-Jensen (th.) - her i samtale med Tidendes Jakob Marshner - skal i eftermiddag høre Jørgen Andersens historie i Folketingets transportudvalg. Arkivfoto: Berit Hvassum
TRAFIK | Tirsdag 29. marts 2022 • 10:30
Tommy Kaas
Redaktør
TRAFIK | Tirsdag 29. marts 2022 • 10:30

Venstres folketingsmedlem Peter Juel-Jensen mener, at det skal undersøges til bunds, om Bornholmerbussen er udsat for unfair konkurrence.


– Jeg holder meget af alle, der bringer folk til og fra Bornholm, og som ernærer sig ved at fremme og skabe arbejdspladser på vores ø.

Det siger folketingsmedlem Peter Juel-Jensen (V). Han er blandt dem, der tirsdag eftermiddag skal sidde i Folketingets transportudvalg og høre Bornholmerbussens ejer, Jørgen Andersen, fortælle om de kvaler, han oplever på busruten mellem Ystad og København.

Jørgen Andersen mener, at Molslinjens busselskab Kombardoexpressen gør det svært at drive et konkurrerende busselskab, og han advarer om, at han kan være på vej mod at opgive Bornholmerbussen.

– Det er mig, der har opfordret Jørgen Andersen til en deputation, siger Peter Juel-Jensen.

– Jeg har lyttet til Jørgen flere gange i løbet af vinteren, og det er jo skrækkeligt, hvis der er kød på de ting, han fremhæver. Men kontrakten kan være svær at forstå, selv for transportministeriets embedsmænd, og derfor er det vigtigt at få undersøgt til bunds, om det her er noget, der skal løftes til ministeriet.

– Og dér er en deputation vejen frem. Jørgen Andersen kan forklare transportudvalget om sin sag, og så er det op til os, der sidder der, om det er noget, som ministeren skal kigge på, siger Peter Juel-Jensen.

Han mener, at vi fra Bornholms side skal passe godt på – og give gode forhold til – alle, der har med trafikken til og fra øen at gøre.

– Om det er Bornholmerbussen, DAT eller Bornholmslinjen for den sags skyld, så er jeg klar til at tale deres sag, hvis der er noget, der ikke er, som det skal være, siger Peter Juel-Jensen.

– Jeg er ikke jurist, og jeg kan ikke sige, om der i det her tilfælde er sket noget uretfærdigt eller ulovligt. Men vi skal have det undersøgt til bunds, siger Peter Juel-Jensen.

FÅ ABONNEMENT