Hammershus forsinket: Fejlsøger på overfarten
Bornholmslinjen melder på deres hjemmeside ud, at de forventer, at Hammerhus ankommer til Køge klokken 23.45, og at færgen først afgår fra Køge mod Rønne klokken 01.30 - altså en time senere end planlagt.
Klokken blev da også 17.25 før fragtfærgen Hammershus afgik fra Rønne.
Den skulle ellers ifølge Bornholmslinjens fartplan have forladt Bornholm klokken 17.00, men den sejler altså nu med 25 minutters forsinkelse.
Det fremgik tidligere af rederiets hjemmeside, at forsinkelsen skyldes tekniske problemer, men det er nu ændret til at færgen sejler, og Bornholmslinjen beklager forsinkelsen.
Bornholmslinjen oplyser til Tidende, at mandskabet er i tæt kontakt med værftet, og at de fejlsøger, mens de sejler, hvilket betyder at færgen sejler med nedsat fart.
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration