Gratis e-avis og forsinkede aviser på grund vejret

NOTITS | TRAFIK | Fredag 20. oktober 2023 • 23:50
Af:
Redaktionen
NOTITS | TRAFIK | Fredag 20. oktober 2023 • 23:50

Bornholms Tidende ankommer ikke i morgen tidlig klokken seks til Rønne som planlagt. Fragtfærgen Hammerhus måtte fredag aften opgive at lægge til kaj i Køge på grund af det dårlige vejr og valgte at sejle tilbage til Bornholm.

Derfor ankommer aviserne ikke planmæssigt til Rønne men skal fragtes over Sverige til Ystad med første mulige afgang lørdag. 
Det betyder, at Tidendes abonnenter kan forvente en senere levering af avisen. Det forventes, at omddelingen bliver cirka tre timer forsinket.

For at gøre det nemmest muligt at få sine nyheder hurtigt har vi besluttet at åbne for e-avisen for alle frem til søndag. 
Avisen kan læses her. 

Grundet den særlige situation er det kun aviser, der kommer med over denne lørdag, hvilket vil sige, at pakker og deslignende desværre ikke kan blive omdelt i dag. 

 



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT