– Jeg tænker, at man som pendler har oplevet, at der ikke har været god og tydelig kommunikation i forhold til det, så man var klar over, at det kom til at ske, lyder det fra formanden for Bornholms Passagerforening.
Pr- og kommunikationschef hos Bornholmslinjen Jesper Maack mener, at det er blevet kommunikeret ud, at den ekstra kapacitet sælges kommercielt, men han anerkender og forstår, at nogle pendlere har studset over det.
– Jeg kan godt forstå, hvis man tænker, det er underligt, når man har et pendlerprodukt, og der er en færge med pladser, som man ikke kan købe pendlerbillet til. Men de pladser er sat til salg på en anden måde, og de skal sælges på en anden måde, for ellers hænger forretningsmodellen ikke sammen, siger han.
Det koster Bornholmslinjen 22 millioner kroner ekstra om året at have Express 1 på ruten til Ystad i stedet for Max, og hvis ikke der etableres en bæredygtig forretning på at sælge den ekstra kapacitet, er man nødt til at rulle tilbage og få Max på banen igen.
– Og det får vi ikke, hvis vi sælger pladserne som pendlerbilletter til 99 kroner eller en anden type billige billetter. Det skal være en forretningsmodel, der hænger sammen, og det skal nu stå sin prøve. Det er derfor, vi har lavet en etårig prøvekontrakt med Transportministeriet, som senere skal evalueres, siger Jesper Maack.