Det ene øjeblik taler Joachim Fischer med store bogstaver, og det næste øjeblik smiler han om kap med solen. Foto: Jesper Gynther
Ikke vant til breddeniveau
De to tidligere verdensstjerner er mest vant til at arbejde i et elitemiljø. Derfor har de lige skullet spore sig ind på, hvordan de bedst laver en træningssamling for de bornholmske børn, som alle dyrker badminton på breddeniveau.
– Jeg kan godt mærke i dag, at vi skal lige finde niveauet. Vi havde lavet en plan hjemmefra, og den har vi lige måttet justere, og så skal vi nok også justere det lidt i morgen, så vi ikke skyder for højt eller for lavt, siger Frederik Colberg, som til daglig er træner i Gentofte.
– Der har vi en lidt anden indstilling til det. Det er lidt mere eliteagtigt, og det her er lidt mere bredde. Men det synes jeg egentlig er fedt. Og så er det bare fedt at have nogle unger, der har tilvalgt det, som noget de vil lave i deres sommerferie, siger Frederik Colberg.