Nicolai blev alvorligt knæskadet som 14-årig: Fem år senere er han kampens spiller

Nicolai blev alvorligt knæskadet som 14-årig: Fem år senere er han kampens spiller
Nicolai Kristensen imponerede i pokalkampen mod FC Helsingør. Fotos: Jesper Gynther
SPORT | Tirsdag 3. september 2024 • 19:24
Jesper Gynther
Journalist
SPORT | Tirsdag 3. september 2024 • 19:24

Nicolai Kristensens fodbolddrømme led et alvorligt knæk, da det bagerste korsbånd røg. Men efter en meget lang genoptræning var han tirsdag tilbage i kamp for NB Bornholm, som spillede pokalkamp mod 2. divisionsholdet FC Helsingør. Her imponerede han med flere store redninger.

Det er sjovt at spille fodbold, men det kan også gøre ondt. For Nicolai Kristensen gjorde det så ondt, at det betød flere år på sidelinjen og en frygt for, at han aldrig nogensinde ville komme til at spille fodbold igen.

Derfor var tirsdagens pokalkamp en ekstra stor oplevelse for den 19-årige målmand, som både kunne glæde sig over at være tilbage i kamp - og at få lov til at spille mod et 2. divisionshold i FC Helsingør, som for seks år siden spillede i Superligaen.

– Det var sgu en sjov kamp, man bliver udfordret på nogle andre punkter, end man gør normalt, fortæller Nicolai Kristensen, som havde fået pladsen i målet, fordi den normale førstekeeper Maciej "Magic” Reszskis er på ferie i sit hjemland Polen.

Pokalkampen endte som forventet med en 3-0-sejr til FC Helsingør, som stadigvæk har et professionelt setup med udelukkende spillere på kontrakt. Men nederlaget kan ikke klandres Nicolai Kristensen, som gjorde en flot figur med flere store redninger, som betød, at Helsingør først kom på måltavlen efter 65 minutter.

– Det var fandme sjovt at prøve, fordi man kan godt mærke, at der er niveauforskel. Vi lå i pres i 90 minutter. Vi havde ikke mulighed for at spille bolden ud, så vi lavede lange bolde hele tiden. Vi lavede nogle fejl til sidst, fordi vi er trætte. Men jeg synes ellers, at det gik udmærket, siger Nicolai Kristensen.


Nicolai Kristensen er også uddannet fodbolddommer, men pt. holder han pause fra dommergerningen for at koncentrere sig om at spille.

Knæet er stadig ikke godt

Målmanden er først for nylig kommet tilbage i kamp igen efter fem års skadeshelvede. Han havde ellers droppet spillerkarrieren og uddannet sig til fodbolddommer, men nu er han tilbage som aktiv spiller.

– Jeg kommer jo fra en rigtig fodboldfamilie derhjemme, og så tænkte jeg, at jeg prøver sgu at give det et skud mere. Indtil videre går det fint nok, men der er selvfølgelig lidt bekymringer. Fordi jeg har ikke et godt knæ. Og jeg har godt mærket i træningen, at hvis jeg bliver virkelig overbelastet, så kan jeg godt mærke, at jeg måske lige skal holde lidt igen.

– Men det er super fedt at være tilbage. For det er også bare selve kulissen, at være hernede, det sociale, det sammenhold og det hele. Det har jeg altså savnet, fordi jeg har været udenfor fodbolden i fem år.

Som udgangspunkt er han andenmålmand, mens Maciej "Magic” Reszskis er førstemålmand. Begge målmænd har lidt samme skæbne, da de hver især har været ramt af knæskader.

– Han var igennem det forreste korsbånd, og jeg har været igennem det bagerste. Mit har været lidt slemmere. Jeg er også blevet rekonstrueret to gange, så jeg har været lidt mere sårbar. Og jeg har også trukket mig fra nogle tacklinger, fordi jeg simpelthen ikke tør. Fordi jeg er meget usikker på det, erkender Nicolai Kristensen, som nu kender sin krop så godt, at han ved, hvornår han skal holde pause for ikke at overbelaste knæet.


Victor Olsen og resten af markspillerne løb mange meter uden bold.

 

Cheftræner: Ingen skam at tabe til en bedre modstander

Nederlaget til FC Helsingør var forventet af NB Bornholms træner, Thomas Jørgensen, som dog er tilfreds med holdets indsats.

– Vi gør, hvad vi kan og kæmpede heroisk. Vi er jo rigtig godt organiseret definitivt, og de scorer først efter 65 minutter. Det gør de, fordi de lavede et par ændringer og satte tempoet op, og vi blev lidt mere trætte. Og det er jo den forskel, der skal være, siger han.

– Vi havde altid håbet på, at vi kunne spille lidt bedre, når vi fik den faktisk. Men der var de altså rigtig, rigtig gode til at lægge pres, så vi hele tiden blev tvunget til at spille de længere afleveringer. Og så var de altså gode på låget, de vandt alle luftduellerne, siger Thomas Jørgensen, som mener, at NB-spillerne kan gå fra kampen med oprejst pande.

– Ja, for søren. Jeg elsker jo, når spillerne virkelig leverer, og det har de sgu gjort i dag. De giver sig 100 procent. Og ved du hvad? At tabe til en bedre modstander, det er ikke en nogen skam. Og det gjorde vi i dag.

– Så nu skal vi bare have en stille og rolig træning på torsdag, og så har vi kamp igen på lørdag, som vi skal vinde, siger han med henvisning til, at NB Bornholm lørdag møder topholdet i Københavnsserien, Skovshoved IF, på Nexø Stadion.


Når NB endelig fik boldbesiddelse, var der meget langt op til modstandernes målfelt.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT