Øens hunde får eget oplevelseshus

Foreningen Hundehuzet har samlet en række
aktiviteter, som stimulerer og udfordrer hunde.
Lokale hundeejere får et nyt sted, de kan besøge sammen med deres firbenede venner. Lørdag åbner et oplevelseshus for hunde nemlig på Strandbygård på Gamlevældevej i Østerlars.
– Hundehuzet er en nystartet forening, som er stiftet af en flok garvede hundefolk, som syntes, der manglede et oplevelseshus for hunde på Bornholm. Det har vi så nu, og vi glæder os til at vise det frem, fortæller formand Bettine Nordsejl i en pressemeddelelse.
Lørdag er der åbent hus i det, foreningen beskriver som en verden af oplevelser og udfordringer for hunde.
"Vi har gjort os umage for at sammensætte en række aktiviteter, som stimulerer og udfordrer selv de bedste hunde, og vi har sørget for, at der er noget for hunde i alle størrelser", skriver Hundehuzet i invitationen.
Det åbne hus begynder klokken 11, og klokken 11.30 kommer en af politiets narkohunde og viser, hvad den kan, og der er mulighed for at stille spørgsmål til hundeføreren.
– Resten af tiden viser vores egne hunde, hvordan man bruger hallen, fortæller Bettine Nordsejl.
NYT JOB
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration