Flere har lavet det forbudte skifte: 'I gamle dage var man blevet båret ud af stadion'

Flere har lavet det forbudte skifte: 'I gamle dage var man blevet båret ud af stadion'
Fredag aften var der Rønne-derby, da naboklubberne Viking og RIK tørnede sammen. To klubber, som man i gamle dage aldrig så spillere skifte mellem. Der er dog en noget lettere tilgang til det i dag. Foto: Jesper Gynther
SPORT | RØNNE | Fredag 18. marts 2022 • 21:15
Jesper Gynther
Journalist
SPORT | RØNNE | Fredag 18. marts 2022 • 21:15

Bornholmsserien blev genoptaget med en kamp fredag aften mellem naboklubberne Viking og RIK. Her var der flere af spillerne i hvidt, som før vinterpausen optrådte i rødt. Et sådan scenarie var ellers noget, som tidligere var totalt utænkeligt.

Fodbolden ruller nu igen på de bornholmske fodboldbaner. Den første kamp i foråret i Bornholmsserien blev spillet på kunstgræsbanen i Rønne fredag aften mellem Viking og RIK, og det blev i store dele af opgøret en tæt affære.

Man skulle helt hen til omkring det 70. minut, før den første scoring kom, og det var Vikings måltyv, Jimmie Larsen, som fik sidste fod på. Fem minutter senere gjorde han det også til 2-0, og så var opgøret afgjort. Viking var tættere på 3-0, end RIK var på at reducere, men der kom ikke flere mål i opgøret, som dermed endte med sejr til de hvidblusede vikinger.

– Kampen i dag var der ikke rigtig noget flow i det, og det er nok meget naturligt, når det er sådan en åbningskamp, fortæller John Ottesen fra Viking, som i vinterpausen igen er blevet cheftræner for holdet, da Henrik Jacobsen har måttet stoppe, da han har fået arbejde i København.

– Men ellers synes jeg, vi står godt. Vi har en bred trup, så det ser fint ud, fortæller John Ottesen, som i løbet af vinterpausen stort set ikke har mistet nogen spillere, men omvendt har fået tilgang af flere, heriblandt Nicki Holm, Almir Lozic og Rasmus Truelsen.

De tre spillere kommer alle fra RIK, men de har altså nu droppet den røde trøje til fordel for den hvide. At skifte mellem de to naboklubber var ellers utænkeligt i mange år, men det er det åbenbart ikke længere.

RIK's træner bærer da heller ikke nag.

– I gamle dage var man blevet båret ud af stadion, hvis man havde lavet det der skifte, men i dag har de unge sgu en anden tilgang til det, end man havde dengang, jeg var ung, fortæller Michael Jensen med et smil.


Uddrag fra Morten Bruuns bog 'KAMPDAG':

En af dem, der har oplevet mistroen på sin egen krop, er Allan Kuhn. Han er født i Rønne og har fået sin fodboldopdragelse i Rønne IK, som bornholmerne aldrig kalder andet end RIK.

”Min far, Rudi, har spillet på RIK’s førstehold. Så her skulle min bror, Hasse, og jeg også spille. Ingen diskussion. Og vi fik at vide, at vi skulle følge stien rundt om stadion, så vi ikke gik forbi Vikings klubhus. RIK’ere gik altid bagom. Sådan var det”, fortæller den 53-årige Allan Kuhn.

Måtte sløjfe 2. holdet

Træneren har ikke kun måttet se spillere forlade RIK til fordel for Viking. Mange andre spillere har også valgt at vende ryggen til den røde trøje, siden klubben rykkede ned fra Københavnsserien i sidste sæson.

Omkring 40 spillere er stoppet i seniorafdelingen, og derfor har RIK nu også måttet sløjfe 2. holdet, som spillede i Serie 1. Til gengæld er der kommet tilgang af nogle rutinerede kræfter i form af Dan Dellgren Jensen, Casper Olsson, Nicklas Pedersen og Kevin Raabygaard.

–  Vi er ligesom startet helt forfra igen, for vi har mistet en masse spillere, siden vi var i Københavnsserien sidste forår. Så der er en masse tidligere 1. holdsspillere, som er trådt til, og som er begyndt at træne igen, og de er så suppleret af nogle unge, fortæller Michael Jensen, som derfor er godt tilfreds med, at holdet formåede at være med i kampen mod Viking helt indtil godt 20 minutter før tid.

– Jeg synes lige så godt, at vi kunne være kommet foran i det første stykke tid. Det er klart, de har bolden mere, end vi har, men det er også et udtryk for, hvordan vi bliver nødt til at spille.

– Det er klart, at resultatet er jo fortjent nok, for til sidst løber de fra os og scorer deres mål, men jeg er faktisk rimelig tilfreds, for vi skal bygge på nu her, siger han og fortæller, at planen er stille og roligt at køre nogle af klubbens U17-spillere ind på holdet, så man på sigt kan lave et generationsskifte, så det ikke længere er de rutinerede kræfter, der skal bære holdet.

Se stillingen i Bornholmsserien her.


Kampfakta:


Resultat:
2-0

Målscorer:

1-0: Jimmie Larsen (70)

2-0: Jimmie Larsen (75)

Dommer: Louise Mikkelsen



FÅ ABONNEMENT