Kampvalg til ældrerådet: Her er kandidaterne

Kampvalg til ældrerådet: Her er kandidaterne
Venstre-formand Michael Hornshøj er blandt kandidaterne til ældrerådet. Arkivfoto: Line Søndergaard Hansen
POLITIK | 21. SEP • 05:30
POLITIK | 21. SEP • 05:30

Feltet til Bornholms Ældreråd spænder fra politikere til pensionister og ildsjæle.

Når Bornholms Ældreråd til efteråret skal vælges, står det mellem 14 kandidater, hvoraf de ni vælges ind i rådet.

Som tidligere beskrevet var der ellers i første omgang kun fem kandidater, der havde meldt sig, men efter fristen blev forlænget af Bornholms Regionskommune, nåede feltet op på 14.

De 14 kandidater kan findes på regionskommunens hjemmeside, og her er der flere bornholmskkendte ansigter blandt. Det gælder fra både politik, kultur- og erhvervsliv. Hver kandidat har motiveret sit kandidatur med en kort tekst om, hvorfor de har valgt at stille op, som du kan læse i afkortet form herunder og i fuld form på kommunens hjemmeside.

Kandidaterne er:

Susanne Ingetrout Andersen, uddannet i bankverdenen og sygeplejen. Har indblik i ældres vilkår og stiller op igen, fordi det er det lange træk, der tæller.

Vikki Blohm, uddannet inden for turisme samt social- og sundhedshjælper. Erfaring med bestyrelsesarbejde fra Frederiksborg Hesteavlsforening og Bornholms Hesteforsikring.

Michael Grønbech-Dam, beredskabsinspektør i Bornholms Regionskommune. Ønsker at arbejde med at rådgive og formidle synspunkter mellem ældre borgere og kommunen.

Michael Hornshøj, blandt andet formand for Venstre Bornholm. Det skal være let at få hjælp - systemet skal være menneskeligt, ikke en kamp mod bureaukratiet.

Henning Andreas Jensen, stiller op til kommunalvalget for Socialdemokratiet. Vil arbejde for at repræsentere de svageste.

Jan Gjennerskov Jensen, pensioneret tjenestemand fra DSB. Ønsker at få en stemme, som kan gøre en forskel.

Lasse Steen Jepsen, uddannet ingeniør i bygningsteknik og merkonom i kreditmarked og finansiering. Har derudover mange autorisationer inden for bygge- og anlægsteknik.

Michael Lund Kofoed, har fokus på demenspleje og omsorg. Plejecenter/Plejehjem må aldrig blive opbevaring.

Egon Mortensen, mener, der er sparet alt for meget på de ældre i næste års budget.

Leif Olsen, tidligere medlem af kommunalbestyrelsen. Som gammelt KB-medlem kender jeg ældrerådets betydning, og det er vigtigt, at vi har et ældreråd. Derfor melder jeg mig.

Lisbeth Severin, vil kæmpe for livskvalitet og tryghed for seniorer på Bornholm.

Tage Søndergaard, sindig jyde med god humor. 45 års erfaring fra bankverdenen. Værdier: ordentlighed og retfærdighed.

Torsten Sletskov Teinnæs, tidligere formand for Bornholms Passagerforening. fokus på trafikken til, fra og på Bornholm med erfaringer fra brugerråd, passagerforening og trafikkontaktråd.

Andreas Nemo Wallgreen, pensioneret sygeplejerske. Har været igennem et sygdomsforløb og har været i kontakt med hospital og hjemmepleje. Bor i ældrebolig. Vil arbejde for en god, sammenhængende oplevelse.

Valget foregår ved, at alle borgere over 60 år får tilsendt en stemmeseddel, og der skal afgives stemme senest tirsdag den 7. oktober.

Hvis man har lyst til at vide lidt mere om, hvad Bornholms Ældreråd faktisk kan udrette og ikke mindst møde alle kandidaterne, er der orienteringsmøde på Ullasvej 23 i Rønne klokken 14 den 25. september.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT