Debatmøde i Rønne om EU, klima og miljø

NOTITS | 5. NOV 2023 • 15:30
NOTITS
5. NOV 2023 • 15:30

Lørdag den 11. november arrangerer Folkebevægelsen mod EU debatmøde på Rønne Bibliotek.

Her lægges der ud med et oplæg af Jean Thierry, som er medlem af borgerrepræsentation i København for Enhedslisten og desuden miljøaktivist.

Efterfølgende vil der være debat om EU, miljø- og klimapolitik, genmodificeret mad, oksebøffer, biler og en forlænnget tilladelse til Round-up sprøjtegift.

Det er helt gratis at dukke op og lytte med eller sige sin egen mening.

"Begivenheden er finansieret med tilskud fra Europa-Nævnet og den del af kampagnen "Op til EU-valget", hvor der afholdes debatmøder over hele landet for at skabe opmærksomhed omkring valget til Europa-Parlamentet i juni 2024," står der i en pressemeddelelse fra arrangøreren.

DAGENS ELUDSIGT BORNHOLM
DET FRIE VALG / 28-11-2023 / ELPRIS+SPOTTILLÆG / AFGIFTER / NETTARIF

Tirsdag: Meget tæt på 5 kr./kWh alt inklusive for første gang i Eludsigtens historie. Generelt høje priser hele dagen. Vi skal på den anden siden af kl. 21, før ‘trykket’ letter en smule. Periodevis er Det Frie Valg (variabel timepris) højere end Det Enkle Valg (kvartalspris), men stadigvæk 0,32 kr./kWh billigere i gennemsnit over døgnet.

Bornholms energi og forsyning