To nye blomsterdekoratører udlært

NOTITS | Torsdag 29. september 2022 • 11:18
NOTITS | Torsdag 29. september 2022 • 11:18

To nye blomsterdekoratører, Carina Raffel og Tone Thunberg, bliver fredag udlært hos Lottes Blomsterværksted i Rønne.

Det oplyser indehaver Lotte Hjort i en pressemeddelelse.

Tone Thunberg har en akademisk baggrund i kunstforståelse, mens Carina Raffel har en fortid i den kongelige ballet og dansens verden.

“Det er en gave at se, hvordan de begge kombinerer blomsterfaget med deres fortid og lange erfaring inden for helt andre verdener. Det er både til stor inspiration og samtidig et eksempel på, hvordan faget har brug for at uddanne voksenlærlinge, som kan komme med en unik livserfaring og spændende perspektiver”, udtaler Lotte Hjort.

De to blomsterdekoratører får deres svendebrev i hånden efter etpraktikforløb og 22 ugers håndværker-blomsterfagskole i Roskilde.

De fejres ved en blomsterreception i Lottes Blomsterværksted på Lille Torv i Rønne fredag den 30. september fra klokken 15-17

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT