– Otte måneder efter at have født min datter, fik jeg konstateret leukæmi i 1988. Mens jeg ventede på en knoglemarvstransplantation, skrev jeg sport for dagbladet Bornholmeren. Alt hvad jeg tjente blev fratrukket mine sygedagpenge, men jeg havde lyst til skrive. Det blev til mange fodboldkampe med bornholmske hold. Efter transplantationen i 1990 troede den daværende chefredaktør, Søren Wolff, nok på mig til, at jeg blev ansat på avisen. Det betød meget for mig, og jeg er Søren Wolff dybt taknemmelig. Han var en fantastisk chef. Jeg var helt skaldet, da jeg startede på sportredaktionen.
Hvad er det ved journalistikken, du synes er vigtig?
– Jeg holder af at møde mennesker, og jeg kan godt lide at formidle. Alle har en historie at fortælle, og jeg synes altid, jeg møder interessante mennesker, der er værd at lytte til. Det bliver jeg glad over.
Siden 2014 begyndte har du arbejdet freelance som journalist for TV 2/Bornholm og siden på Bornholms Tidende?
– Det var lidt tilfældigt, at jeg kom tilbage til journalistikken. I min fritid var jeg med til at arrangere øens store løbeevent, Etape Bornholm, hvor jeg var løbsspeaker. En redaktionschef på TV 2/Bornholm, Arni Gregersen, spurgte mig, om jeg ville arbejde for dem? Jeg mødte ind, fik lidt speaktræning, og så var jeg igen i gang med at lave sport.